Hiszünk Közép-Európában – ezzel a tételmondattal határozta meg parlamenti meghallgatásán Martonyi János az új kormány külpolitikájának fő irányát, amelyet csak aláhúz, hogy miniszterelnökként Varsóba vezetett Orbán Viktor kormányfő első hivatalos külföldi útja. Milyen elképzelése van a lengyel kormányzó pártnak Közép-Európáról?
– Nagyra értékeljük a gesztust, hogy a magyar miniszterelnök útja elsőként Varsóba vezetett. Egy baráti ország vezetője látogatott el hozzánk. Még emlékszem a rendszerváltás előtti időkre, amikor magyar küldöttség látogatott el az egyetemünkre, s közöttük volt Orbán Viktor is. Ez a személyes kötődés is jelzi azt az érzelmi alapot, amely sokat segíthet kapcsolataink építésében.
– A visegrádi keretekben, avagy Budapesthez hasonlóan szélesebb körben képzeli el Varsó a régió öszszefogásának erősítését?
– Európa olyan egészséges részéről beszélünk, amelynek a potenciálját ki kellene használni. Ez ráadásul olyan összetartó erő is az unió számára, amelynek figyelmen kívül hagyása felelőtlenség lenne. A visegrádi kereteket gyakorlatilag kinőtte ez az együttműködés, hiszen már a klímatárgyalásokon is e mag köré sorakozott fel egy sor ország. Szükség van tehát arra, hogy időnként kiszélesítsük ezt az együttműködést.
– Mennyiben akadályozhatják a közép-európai lobbi kialakulását a térségen belüli történelmi feszültségek, mint például a mostani magyar–szlovák vita?
– Kétségtelen, hogy bizonyos nehézségekkel meg kell birkóznunk. Meg kell például értenünk, hogy egyes országok csak nemrégiben lettek függetlenek. Nekünk azonban együtt, s nem egymás ellen kell fellépnünk. Félre kell tennünk a történelmi vitákat, mint ahogy a lengyel–ukrán, a lengyel– belorusz vagy a lengyel–orosz kapcsolatok építését sem akadályozzák történelmi viták.
– Mely kérdésekben tartja reálisnak az együttműködést? Politikai vagy inkább gazdasági tartalma lehet ennek az összefogásnak?
– Egy sor ilyen kérdés van, amelyek közül csak egyet emelnék ki. Sajnálom például, hogy nem hoztunk közös döntést az eurózónához történő csatlakozásról. Jobb lett volna ezt a lépést összehangolni, s nem egyesével belépni, mint tették azt a szlovákok.
– Budapest szerint az erősödő Közép-Európa motorja Lengyelország és Magyarország stratégiai partnersége lehet. Egyetért ezzel?
– Igen. Stabil érzelmi alapokra építkezhetünk, amelyet csak kiegészít a kormánypártjaink közötti nézetazonosság. Mind a Polgári Platform, mind pedig a Fidesz az Európai Néppárt tagja, amely a legnagyobb erőt képviseli az Európai Parlamentben.
– Kiegészülhet-e ez a partnerség, mint a magyar külpolitikai körökben elhangzott, Romániával?
– Elképzelhetőnek tartom, hiszen egy nagy uniós országról van szó, amely ráadásul közeli kapcsolatban van a posztszovjet térség jelenlegi mintaországával, Moldovával. Chisinau az utóbbi időben olyan példát mutatott, amely az egész térség számára követendő.

Tragédia Gödöllőn: iskolai bántalmazás miatt vethetett véget életének a kislány