Százezer munkahely felújításból

Akár 131 ezer új munkahelyet is eredményezhet 2020-ra az az épületfelújítási program, amelyet a közelmúltban mutattak be a Közép-európai Egyetem (CEU) kutatói. Az évi 4,5 milliárd eurós költségű terv kiadásainak mintegy hetven százalékát lehetne finanszírozni uniós forrásokból, illetve az energiatámogatásra költött összegek átcsoportosításával.

Hajdú Péter
2010. 06. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétezer-harmincra a földgázbehozatal közel negyven, a januári csúcsfogyasztásnak pedig csaknem hatvan százalékát meg lehetne spórolni úgy, hogy közben már 2020-ra 131 ezer új munkahelyet hozunk létre – áll a Közép-európai Egyetem Éghajlat- és Fenntartható Energiapolitikai Központjának tanulmányában. Az Ürge-Vorsatz Diána vezette kutatói gárda több forgatókönyvet dolgozott ki az ország lakó- és középületeinek energiahatékony felújítására, amelyek mindegyike passzívház szintű szigeteléssel számol. (Az épület fűtéséhez négyzetméterenként 15 kWh energiánál kevesebbre van szükség, azaz a fűtéshez szükséges energiát majdnem megtermelik a háztartási készülékek.) Ha a kormányzatnak van bátorsága a legdrágább, de egyben leghatékonyabb megoldást választani, akkor a több évtizedes program során 59 milliárd euró befektetésével 97 milliárdnyi megtakarítást tud szembeállítani.
Ez a terv évi 4,5 milliárd euró ráfordítást igényelne, ennek azonban több mint kétharmada könynyen előteremthető: csak az uniós pályázatokra szánt pénz ésszerű felhasználásáról és az energiatámogatásra fordított összeg átcsoportosításáról kell gondoskodni. A maradék egymilliárd eurót pedig talán állni tudja a költségvetés. Elengedhetetlen a közszféra bevonása a programba: a lakosság ugyanis nem tudja finanszírozni a felújításokat, így kamatmentes állami hitelre lenne szükség, amelyet a lakosság a fűtésmegtakarításból hosszabb idő alatt fizetne vissza.
A leghatékonyabb forgatókönyv alapján 2020-ra 131 ezerrel több munkahely jöhetne létre, amibe a tanulmány szerzői az energetikai és egyéb szektorokban megszűnő állásokat is beleszámolták. Az új munkahelyek 62 százaléka az építőiparban jönne létre. A befektetett tőke is jól hasznosulna: ötször anynyi álláshely jönne létre, mintha a közlekedési infrastruktúra fejlesztésére, például autópálya-építésre fordítanák a pénzt. A program több évtizedes kifutása tehát hosszú távú munkahelyteremtő hatással párosul, ami kifejezetten hasznos a gazdaság számára. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a lakó- és középület-állomány szétszórtságának köszönhetően a munkahelyek területileg is egyenletes eloszlásban jönnének létre, s a helyi kisvállalkozók is folyamatosan dolgozhatnának.
Kérdés, hogy az első időszakban dinamikusan növekvő munkaerőigénynek meg tud-e felelni az építőipar. Az bizonyos, hogy vállalkozásokból és felsőfokú végzettségű szakemberekből nem lenne hiány, a szak- és segédmunkások számát illetően azonban vannak kétségek. A program járulékos haszna, hogy a minőség javulását hozná az ingatlanpiacon, hiszen a közel nulla energiaigényű épületek értékének és keresletének emelkedése várható, s a növekmény a tulajdonosok zsebébe kerülhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.