Vagy Pars, vagy mars!

2010. 06. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A múlt heti ütésváltás óta nagy a csönd a Pekingben doppingvétségen ért fehérorosz kalapácsvetők ügyében. Csütörtökön a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) úgy határozott, hogy Vagyim Gyevjatovszkij és Ivan Tyihon visszakaphatja olimpiai ezüst-, illetve bronzérmét, másnap Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) alelnöke viszont kijelentette, a NOB döntése felülvizsgálatára kéri a CAS-t. Amire megvan a hivatkozási alap, a NOB a két versenyző úgynevezett C mintáját szeretné egy másik laboratóriumban ellenőriztetni. Addig is, amíg kiderül, lehetséges-e ekképpen átvágni a gordiuszi csomót, érdemes az eset körülményeit számba venni – magyar szemmel. Mert hogy közismerten közvetve mi is érintettek vagyunk: ha törlik Tyihon és Gyevjatovszkij eredményét, akkor Pars Krisztián előlép másodiknak, ha nem, akkor marad negyedik.
A fehéroroszokkal szembeni eljárást az ember óhatatlanul összehasonlítja az athéni magyar doppingügyekkel. Tyihon és Gyevjatovszkij visszakaphatja az érmét – fogalmaz a CAS csütörtöki közleménye, miközben azt el sem vették tőlük. Mi több, a NOB erre irányuló kérését pimasz indokkal utasították el: árverésbe bocsátották azokat. Emlékezzünk csak, Annus Adrián és Gyurkovics Ferenc is vonakodott visszaszolgáltatni athéni arany-, illetve ezüstérmét; a Magyar Olimpiai Bizottság azzal gyakorolt rájuk nyomást, hogy ellenkező esetben felfüggeszthetik Magyarország NOB-tagságát. Fehéroroszország majd két éven át képes volt együtt élni ezzel a fenyegetéssel. A C minta megvizsgálásának a lehetőségét is furcsállhatjuk. A súlyemelő Kecskés Zoltán még az athéni játékok előtt akadt fenn a szűrésen. Miután a B mintája is pozitív lett, felmerült, hogy a C mintát egy másik laborban ellenőrizzék. A minta már meg is érkezett Kölnbe, a vizsgálat mégis elmaradt, mert kiderítették, a szabály tiltja, hogy az athénit megkerülve másik laborban végezzék el. Készséggel elhisszük, hogy a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség előírása azóta megváltozott, ám meg kell állapítanunk, ismét a kárunkra. Az meg nyilván a puszta véletlen, hogy az anonim módon elvégzett ellenőrzés dacára – a minták csak kódszámot kaptak – éppen az egy azon versenyben részt vett két fehérorosz kalapácsvetőnél mutattak ki egyaránt tesztoszteront.
Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője szerint nincs értelme összeesküvés-elméleteket gyártani, ám ahol eljárási hibára hivatkozva lehet érvényteleníteni a vizsgálat eredményét, ott a sportdiplomáciának is tere van. Kinek szűkösebb, kinek tágabb. Ugyan csak közvetve vagyunk érintve az ügyben, mégis úgy érezzük, ha Pars Krisztiánt nem tudjuk a küszöb alatt visszacsempészni a pekingi dobogóra, akkor a teljes magyar olimpiai mozgalomnak mutattak ajtót.
Vagy Pars, vagy mars!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.