A múlt heti ütésváltás óta nagy a csönd a Pekingben doppingvétségen ért fehérorosz kalapácsvetők ügyében. Csütörtökön a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) úgy határozott, hogy Vagyim Gyevjatovszkij és Ivan Tyihon visszakaphatja olimpiai ezüst-, illetve bronzérmét, másnap Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) alelnöke viszont kijelentette, a NOB döntése felülvizsgálatára kéri a CAS-t. Amire megvan a hivatkozási alap, a NOB a két versenyző úgynevezett C mintáját szeretné egy másik laboratóriumban ellenőriztetni. Addig is, amíg kiderül, lehetséges-e ekképpen átvágni a gordiuszi csomót, érdemes az eset körülményeit számba venni – magyar szemmel. Mert hogy közismerten közvetve mi is érintettek vagyunk: ha törlik Tyihon és Gyevjatovszkij eredményét, akkor Pars Krisztián előlép másodiknak, ha nem, akkor marad negyedik.
A fehéroroszokkal szembeni eljárást az ember óhatatlanul összehasonlítja az athéni magyar doppingügyekkel. Tyihon és Gyevjatovszkij visszakaphatja az érmét – fogalmaz a CAS csütörtöki közleménye, miközben azt el sem vették tőlük. Mi több, a NOB erre irányuló kérését pimasz indokkal utasították el: árverésbe bocsátották azokat. Emlékezzünk csak, Annus Adrián és Gyurkovics Ferenc is vonakodott visszaszolgáltatni athéni arany-, illetve ezüstérmét; a Magyar Olimpiai Bizottság azzal gyakorolt rájuk nyomást, hogy ellenkező esetben felfüggeszthetik Magyarország NOB-tagságát. Fehéroroszország majd két éven át képes volt együtt élni ezzel a fenyegetéssel. A C minta megvizsgálásának a lehetőségét is furcsállhatjuk. A súlyemelő Kecskés Zoltán még az athéni játékok előtt akadt fenn a szűrésen. Miután a B mintája is pozitív lett, felmerült, hogy a C mintát egy másik laborban ellenőrizzék. A minta már meg is érkezett Kölnbe, a vizsgálat mégis elmaradt, mert kiderítették, a szabály tiltja, hogy az athénit megkerülve másik laborban végezzék el. Készséggel elhisszük, hogy a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség előírása azóta megváltozott, ám meg kell állapítanunk, ismét a kárunkra. Az meg nyilván a puszta véletlen, hogy az anonim módon elvégzett ellenőrzés dacára – a minták csak kódszámot kaptak – éppen az egy azon versenyben részt vett két fehérorosz kalapácsvetőnél mutattak ki egyaránt tesztoszteront.
Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője szerint nincs értelme összeesküvés-elméleteket gyártani, ám ahol eljárási hibára hivatkozva lehet érvényteleníteni a vizsgálat eredményét, ott a sportdiplomáciának is tere van. Kinek szűkösebb, kinek tágabb. Ugyan csak közvetve vagyunk érintve az ügyben, mégis úgy érezzük, ha Pars Krisztiánt nem tudjuk a küszöb alatt visszacsempészni a pekingi dobogóra, akkor a teljes magyar olimpiai mozgalomnak mutattak ajtót.
Vagy Pars, vagy mars!

Fél nap után találtak csak rá az 51-es úton, Sükösd közelében történt halálos baleset áldozatára