A világ a selección lábai előtt hever

Spanyolország első világbajnoki címét ünnepli, Hollandia pedig a harmadik elbukott döntője okozta kábulatból próbál magához térni a Dél-afrikai Köztársaságban vasárnap befejeződött 19. labdarúgó-vb után. Azt azonban a vesztes fél is kénytelen elismerni, amit a világ látott: a jobb, a legjobb csapat nyerte meg a tornát, a fináléban Andrés Iniesta 116. percben szerzett góljával 1-0-ra felülkerekedve.

Munkatársunktól
2010. 07. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Döntő
Spanyolország–Hollandia 1-0 (0-0, 0-0, 0-0)
Johannesburg, Futballváros, 84 890 néző, jv.: Howard Webb (angol). Gólszerző: Iniesta (116.) Piros lap: Heitinga (109.). Sárga lap: Puyol (16.), Ramos (23.), Capdevila (67.), Iniesta (118.), Xavi (121.), illetve Van Persie (15.), Van Bommel (22.), De Jong (28.), Van Bronckhorst (54.), Heitinga (57., 109.), Robben (84.), Van der Wiel (111.), Mathijsen (117.)
Spanyolország: Casillas – Ramos, Pique, Puyol, Capdevila – Xabi Alonso (Fabregas, 87.), Xavi, Iniesta, Busquets – Pedro (Navas, 60.), Villa (Torres, 106.).
Hollandia: Stekelenburg – Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst (Braafheid, 105.) – Robben, Van Bommel, Sneijder, De Jong (Van der Vaart, 99.), Kuyt (Elia, 71.) – Van Persie.


A vasárnap véget ért dél-afrikai labdarúgó-világbajnokság a vb-k történetének második legalacsonyabb gólátlagával zárult. A tornán átlagosan 2,27 találat esett mérkőzésenként – ez a mutató csak az 1990-es olaszországi eseményen volt rosszabb, ott 2,21 –, a johannesburgi Futballváros-stadionban rendezett döntőben pedig csak egy, de ez többszörösen is helyet követel magának a történelemben. A hosszabbításban, a találkozó 116. percében Cesc Fabregas odapasszolta a labdát a 16-oson belül üresen álló Andrés Iniestához, aki egy igazítás után a holland kapu jobb oldalába bombázott, és ezzel a találattal Spanyolország első vb-címét szerezte meg; csatlakozva az eddig világbajnokságot nyert Brazília (5), Olaszország (4), Németország (3), Argentína, Uruguay (2-2), Anglia és Franciaország
(1-1) mellé. S most először fordult elő, hogy európai együttes Európán kívül dicsőült meg.
Hollandia 1974 és 1978 után a harmadik vb-döntéjét bukta el azon a magas színvonalúnak nem nevezhető mérkőzésen, amelyen az angol Howard Webb játékvezető tizennégyszer mutatta fel a sárga lapot. A keménykedő narancsmezesek közül John Heitingának kétszer is, aki a 109. percben volt kénytelen elhagyni a pályát. A selección így már emberelőnyben szerezte meg a győztes gólt, de ez a játéka alapján kijárt neki, dacára annak, hogy a hollandoknak is akadtak helyzeteik.
„Nagyon nehezen győztünk, de megérdemeltük ezt a sikert. Fantasztikus játékosaink vannak, rettenetesen boldog vagyok” – rebegte a lefújás után Vicente del Bosque, az ibériai együttes szövetségi kapitánya, és a legnagyobb hős, Iniesta is nehezen találta a szavakat: „Világbajnok! Ez hihetetlen, felfoghatatlan, egyszerűen nem találok szavakat. Ezt ki fogjuk élvezni, hiszen rengeteg energiát öltünk a sikerbe. Üdvözlöm a családomat, és köszönöm a buzdítást egész Spanyolországnak!” – kiabálta a kamerákba a Barcelona klasszisa, összhangban a csapatkapitány Iker Casillassal: „Szenzációs! Történelmi pillanat ez Spanyolország számára. Még nem is fogtuk fel, mit értünk el; de az biztos, hogy erre vágytunk gyerekkorunk óta. Ez a diadal sokkal megindítóbb, mint az Európa-bajnoki győzelmünk volt” – tette hozzá a Real Madrid kapusa, megkönynyezve a világbajnoki győzelmet.
A tornán öt találatig jutott, így éppen a holland Wesley Sneijderrel, valamint a német Thomas Müllerrel és az uruguayi Diego Forlánnal társbérletben gólkirály David Villa poénkodva indított: „Örülök annak, hogy a szüleim 1981-ben hoztak össze engem, így ehhez a csodálatos generációhoz tartozhatok! Az egész országnak ízlelgetnie kell ezt a sikert. Végre elfelejthetünk minden viszontagságot, ami bennünket ért a világbajnokságok történetében. Most azokra a generációkra is gondolok, amelyek ugyanannyit dolgoztak, mint mi, mégsem jártak sikerrel, szenvedtek és sírtak. Nekem és sok spanyol számára ez életünk legszebb pillanata. Mi sohasem változtattunk a játékstílusunkon, bárkivel kerültünk is szembe, nem úgy, mint ellenfeleink, amikor velünk találkoztak. Szoros mérkőzéseket játszottunk, de végig ragaszkodtunk a saját játékstílusunkhoz, főleg emiatt érdemeltük meg a világbajnoki címet” – tért ki ki szakmai dolgokra is a Barcelona új igazolása.
S azt, hogy a spanyolok megérdemelték a vb-címet, még a vesztes fél szakvezetője sem vitatta: „Csalódottak vagyunk, mert közel voltunk a sikerhez. Szívesen nyertünk volna csúnya futballal is, de ezen a világbajnokságon Spanyolország volt a legjobb” – bökte ki Bert van Marwijk. „Megvoltak a lehetőségeink, kár, hogy nem jöttek be… – kesergett Sneijder, aki a mérkőzés után percekig magába roskadva, sírva ült a gyepen. – Szomorúak vagyunk, mert közel álltunk a diadalhoz, de ezzel együtt büszkének kell lennünk, hihetetlen vb-t produkáltunk. A döntőben azonban egy nálunk is jobb csapattól kaptunk ki” – jegyezte meg a klubszinten az Interrel idén mindent (BL, bajnokság, kupa) megnyert játékos, és társai is azt emelték ki nyilatkozataikban, hogy karnyújtásnyira voltak a vb-győzelemtől, emiatt különösen fájó a kudarc.
S ezt bizony Hollandiában nehezen emésztik, a lapok egyenesen traumáról és nemzeti gyászról írnak. „Harmadik trauma az oranje számára” – utalt a múltra is a De Telegraaf. „Egy vérfagyasztó estén nem tudtuk megszerezni a vb-címet, a spanyol válogatott túl jó volt, még ha ez csak a hosszabbítás második felében mutatkozott is meg” – állapította meg a másik népszerű napilap, az AD internetes kiadása.
Spanyolországban természetesen egészen más a hangvétel. „Egy meccs az örökkévalóságnak: ez a spanyol sporttörténelem legfontosabb diadala” – írja az El Mundo. „Tényleg mi vagyunk a világbajnokok, a világ királyai! A hollandok kezdettől fogva arcátlan erőszakossággal próbáltak megállítani bennünket, a gyenge játékvezető pedig hagyta ezt. De végül egy rendkívüli csapat és egy labdaművész generáció kapta meg a koronát” – szúr oda a Howard Webbnek is a Marca, az El Periódico de Catalunya pedig tömören rögzíti a lányeget, amivel nem lehet vitába szállni: „A világ a selección lábai előtt hever.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.