Bajnai Gordon becsülete

Ludwig Emil
2010. 07. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bajnai György Gordon, a harmadik szocialista–liberális kormánykoalíció második miniszterelnöke úgy ment, ahogyan jött. Két hónappal a választás, hat héttel a távozása után ugyan ki emlékszik már arra, milyen kiváló politikus volt? (A Népszava és a 168 Óra újságírói és sajtólevelezői szerint.) Pedig megérdemel pár sornyi emlékezést, ne tagadjuk meg tőle.
Gyakran hangsúlyozták, hogy Bajnai párton kívüli politikus, ami igaz. Nyilvános életrajza szerint azonban az 1980-as évek végén egy Gyurcsány nevű KISZ-, majd Demisz-vezetővel összedugva a fejüket közös terveket szövögettek a bukásra álló egypártrendszer megreformálására. Ami annyiban sikerült is – nekik! –, hogy nem sokkal az 1990. évi fordulatot követően már több privatizált cég vezetőjeként – és vélhetően közös tulajdonosaiként – küzdöttek tovább a baloldali értékek harcmezején. Majd később, 2007 és 2009 között szintén egy Gyurcsány nevű MSZP-vezető kormányában munkálkodott, egymás után két tárca minisztereként. Mindemellett annak, hogy Bajnai nem lépett be a szocialista pártba, annyi a jelentősége és értelme, hogy így megspórolta a tagdíjat.
Politikusunk e szemérmes távolságtartása a párttól sokban hasonlít arra a nagystílű gesztusára, midőn miniszterelnökké történt kinevezésekor tudatta: havi 1 forint fizetésért vállalja el a megbízatását. Az egy forintban megszabott havi illetménye nemcsak amiatt lehet tréfálkozás tárgya, mert a hivatalba lépésekor már egy éve nem volt forgalomban az 1 forintos pénzérme – így a fizetését vagy nullára kellett volna kerekíteni, vagy öthavonta egy öszszegben felvenni –, hanem azért, mert csupán az interneten hozzáférhető érdekeltségeinek jövedelme a sokszorosára becsülhető a kormányfői fizetésnek. Plusz: ingyenautó, reggeli, ebéd, vacsora, repülőjegy, titkárnő és külföldi szállás, na meg a kapcsolati tőke hozama. Így könnyű lemondónak lenni…
No, de lássuk a tükör másik oldalát! Milyen nagystílű volt Bajnai Gy. Gordon kormányfőként? Hogyan viszonyult a nagypolitikába csöppent ember más emberek – a magyar polgárok – ügyes-bajos dolgaihoz?
Nem olyan régen történt, hogy elfelejthettük volna, amikor Pécs vezetői, kimerítvén minden alku és megegyezés lehetőségét a város vízműveit üzemeltető francia cég képviselőivel, úgymond a maguk kezébe vették a dolgot, és a hazai játéktér előnyével élve nyomást gyakoroltak a magukat és pozíciójukat érinthetetlennek vélő befektetőkkel szemben. A régtől fogva vízgondokkal küszködő városban monopolhelyzetbe került külföldiek már a város környéki települések vízszolgáltatásából is extraprofitra tettek szert, ami a pécsiek munkájából, adóiból, állami pénzből és az évről évre emelkedő vízdíjakból származott. Nosza. Lett is balhé az „önkényes foglalásból”, a baloldali kormánysajtó hüledezett, a francia nagykövet audiencát kért a kormányfőtől. Bajnai színt vallott az ügyben: elítélően nyilatkozott a jogszerűtlenségről – „ez nem európai módja a konfliktusok rendezésének” –, majd nemcsak frankhon lépviselőjét, de még további nyolc, magyarországi befektetésekben érdekelt ország izgatott követét is igyekezett megnyugtatni arról, hogy a pénzük biztonságban van.
Bajnai prejudikált. Nem sokkal később a – privatizációs szerződés alapján kiválasztott – független bíróság ítélete jogosnak mondta ki, hogy Pécs rendelkezni akar a tulajdona felett. A franciák tudomásul vették a döntést, tárgyalóasztalhoz ültek. Bajnai György Gordon, a Magyar Köztársaság miniszterelnöke a jogvitában nem a megyei jogú város önkormányzata, a város adófizető, külföldi spekulánsok sanyargatta polgárai mellé állt, nem az ő érdeküket védte. Tévedett, ám bocsánatot sem kért tőlük. Ez becstelenség. A francia kormánytól ugyan megkapta a becsületrendet (amit elődje, Medgyessy Péter is megkapott).
Magyar embernek, ha nem muszáj, nem kell Bajnaival kezet fognia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.