Balkáni menedék nélkül

Szerbia és Horvátország a minap aláírta, Montenegró pedig bejelentette, hogy kész aláírni a környék országaival a kölcsönös kiadatásról szóló megállapodást. Podgorica ezzel véget vethetne a belgrádi vádaknak, hogy menedéket nyújt a Szerbiában tevékenykedő alvilág vezetőinek. Mindezzel fokozatosan megszüntetik azt az állapotot, amiért a délszláv utódállamokat a térség bűnözőinek Eldorádójaként emlegetik.

Sebestyén Imre
2010. 07. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Horvátországban különösen jelentősnek tartják a szerb– horvát megállapodást. Az utóbbi évek bűnügyi statisztikája ugyanis a bűnözők fokozott vándorlását jegyzi egyik délszláv államból a másikba. Ezek a víkendbűnözők – ahogyan újabban nevezték őket. Tettük elkövetése után ugyanis egykettőre már a másik államban voltak. Könnyedén besimultak környezetükbe a gyanúsítottak, vádlottak, de még az elítéltek is, kiszolgáltatásukat ugyanis nem tette lehetővé a törvény. Eddig. Mostantól ugyanis nem mindegy, hogy hova menekül, s ez a terület – a jelek szerint – tovább fog szűkülni. A két legnagyobb, Szerbia és Horvátország már nem menedéke a másik ország bűnözőinek. Sajnos az egyik, ilyen szempontból legfontosabb ország a közeljövőben nem csatlakozhat a megállapodáshoz. Bosznia-Hercegovináról van szó. Központi helye miatt – de amiatt is, hogy belső megosztottsága ugyancsak kedvez az igazságszolgáltatás elől menekülőknek – megkerülhetetlen a délszláv bűnözés elleni harc szempontjából. Boszniának azonban ehhez alkotmányt kell módosítania mind a föderációban, mind pedig a Szerb Köztársaságban, ami a horvát lapvélemények szerint politikai akarat kérdése is.
A szerb–horvát kiadatási megállapodásnak már megvannak az első ismert áldozatai is. Az elsők között szolgáltatja majd ki Horvátország Szerbiának Szretko Kalinicsot, a zimonyi klán tagját, akit a Zoran Djindjics szerb kormányfő elleni merényletben való részvételért – és még 19 gyilkosságért – köröz már jó ideje Szerbia. Szerbiában egy másik letartóztatott klántag, Milos Szimovics épp a minap tett tanúvallomást a Djindjic-gyilkosság politikai hátteréről, közvetlen kapcsolatba hozva a hágai vádlottként a scheveningni börtönben ülő Vojiszlav Seselj radikális pártvezetőt a gyilkossággal, tudta meg a Blic belgrádi napilap.
Horvátország is hathatósabb támogatást várhat Szerbiától például Ivo Pukanic neves horvát újságíró meggyilkolása ügyében.
Szerbia és Horvátország azt szeretné, ha hasonló megállapodást köthetne a többi balkáni országgal is, s ezt várja el az EU is. Zágráb és Belgrád közös üzenete a bűnözőknek: nem reménykedhetnek saját államuk védelmében, ha a másikban bűncselekményt követtek el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.