Csak nagyban érdemes vesztegetni

Évente átlagosan 1200 korrupciós ügyet tár fel a hazai igazságszolgáltatás az Országos Kriminológiai Intézet kimutatása szerint, jóllehet szakértők évi egymillió vesztegetést valószínűsítenek Magyarországon. A lebukás esélye tehát rendkívül alacsony, ráadásul legtöbbször a pár tízezer forintot átadókat vagy átvevőket érik tetten.

Jakubász Tamás
2010. 07. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vesztegetni csak nagy tételben érdemes – erre a következtetésre juthatunk az elmúlt évek hazai bűnügyi statisztikáinak vizsgálatakor. Az adatsorok egyértelműen mutatják: szinte kizárólag a pár tízezer forintos kenőpénzek átadóit vagy elfogadóit ítélik el, míg a nagyhalak rendszerint megússzák. Lapunknak az Országos Kriminológiai Intézet korrupciókutatója ismertette az utóbbi időszakról szóló felméréseket. Vig Dávid elsőként a Fővárosi Bíróságon (FB) készült elemzésről beszélt. A budapesti ítélkező fórum 2005 és 2009 között nagyjából száz korrupciós esetben hozott elmarasztaló döntést. Az ügyek 55 százalékában a húszezer forintot sem haladta meg a kenőpénz értéke, míg további 32 százalékban húsz- és százezer forint közötti összeggel vesztegették meg az állam alkalmazásában álló személyeket, legtöbbször egyébként rendőröket. – Az elítéltek majd 90 százalékát tehát piti cselekményért vonták felelősségre, és emiatt az érintettek igen csekély büntetést kaptak, egyikük sem került rács mögé – idézte a kutató az FB bírájának, Gimesi Ágnesnek a vizsgálatát.
A szakember megemlítette azt is, hogy az elmúlt tíz évben évente átlagosan 1200 korrupciós bűncselekmény vált ismertté. Ez az érték azonban feltehetően jóval alulmúlja a ténylegesen elkövetett vesztegetéses, vagy az ahhoz hasonló ügyek számát. Vig Dávid elmondta: a Bölcsek Tanácsának felmérése szerint idehaza ezerszer annyi alkalommal követnek el korrupciót, mint amennyit az igazságszolgáltatás kiderít. Így tehát nem elképzelhetetlen, hogy évente az egymilliót is megközelítheti az efféle visszaélések száma. A kutató az igen szerénynek nevezhető felderítési eredményt három fő okkal magyarázza. Egyrészt manapság kifinomultabb eszközöket alkalmaznak, s ritkábban használnak mondjuk nokiás dobozokat a kenőpénzek átadására. Nehéz kideríteni, hogy például az állami, önkormányzati megrendelésről döntő személy fia egy évvel a megbízás odaítélése után vajon miből utazott több hónapra a világ valamely egzotikus országába. – E példából is látszik, hogy a korrupciós eseteket nem egyszerű felgöngyölíteni, de hazánkban más problémák is gátolják az ilyen ügyek kiderítését – véli Vig Dávid. Leginkább az – s ez a második ok –, hogy elvben tucatnál is több szervezet foglalkozik a visszaélések feltárásával. A rendőrségen, az ügyészségen és a vámhatóságon kívül az Állami Számvevőszék, a versenyhivatal, valamint a Közbeszerzési Döntőbizottság is kapott bizonyos korrupcióellenes feladatokat, ám a különböző hatóságok munkáját nem hangolták össze. A szakember szerint minél több intézménynek jut szerep valamely területen, annál kevésbé számíthatunk érdemi eredményre; a vesztegetések nyomozásánál pontosan erről van szó. A kutató ezért helyesli azt a kormányzati elképzelést, amely szerint a jövőben az ügyészségen alakítanának ki kifejezetten a korrupció üldözésével foglalkozó egységeket. – Célravezetőnek tartom, hogy egyszerűbb hatásköri szabályok elfogadásával ezekben az ügyekben a nyomozás és a vádemelés egy szervezetnél összpontosuljon – fogalmazott Vig Dávid. A változtatás azért is szükséges, mert a szétaprózódott hatáskörök egyfelől újabb korrupciónak nyithatnak teret, másfelől az állampolgárok előtt is egyértelművé kell tenni, hova fordulhatnak az efféle bűncselekmények észlelésekor. A gyenge felderítés harmadik okát a szakértő abban látja, hogy az elmúlt években számos jogszabályt módosítottak bármiféle átfogó korrupcióellenes elképzelés nélkül. Ennek tipikus példája a közbeszerzési törvény, amely hat esztendő leforgása alatt huszonötször változott meg, némely esetekben egyszerre félszáznál is több paragrafus cserélődött ki. A kutató úgy véli: az átláthatatlan jogszabályok egyenesen táptalajt adnak a korrupciós jellegű cselekményeknek.
Nem csak egyes jogi rendelkezések között nehéz kiigazodni, azt sem lehet biztosan megmondani, hogy évente mekkora összeg cserél gazdát idehaza kenőpénz formájában. Néhol azonban megbecsülhető a vesztegetésre fordított pénzek nagysága. A szakértők szerint az egészségügyben esztendőnként hetvenmilliárd forintnyi hálapénzt adnak át a betegek, más elképzelések pedig arról szólnak, hogy a közbeszerzésre fordított 1500– 1800 milliárd forint 10-15 százaléka, vagyis hozzávetőleg 200 milliárd forint elköltése körül merül fel vesztegetés. – Ha a részterületek becsült adatait összeadjuk, akkor egy évben ezermilliárdos nagyságrendű összeg kifizetésénél vetődik fel a korrupció gyanúja – mondta a kutató.
Az elmúlt időszakban többször is emelték a vesztegetések büntetési tételét, a fokozódó szigor azonban a visszaélések regisztrált számát nem befolyásolta, vagyis a korrupció a szankciók súlyosbítása ellenére is továbbterjedt. Részben azért, mert bár a törvény szigorú büntetéseket ír elő, a bírósági gyakorlat a legritkább esetben alkalmazza azokat. – Nem az a megoldás, hogy hosszú időre ítéljék el azt a rendőrt, aki elfogadja a gyorshajtó forgalmijába rejtett tízezrest – fogalmazott Vig Dávid, aki szerint a súlyos büntetések helyett inkább arra lenne szükség, hogy az igazságszolgáltatás mind több vesztegetőt érjen utol. A korrumpáló ugyanis egyetlen kérdést mérlegel: anyagilag megéri-e a visszaélés elkövetése. Forintosítani lehet mind a csúszópénz összegét, mind a vesztegetéssel elérhető jogtalan hasznot, mind pedig a lebukás kockázatát. Ha csekély a tettenérés esélye, a nyereség-veszteség listán túlsúlyba kerülnek a korrupció mellett szóló tételek. Így tehát nem a büntetés nagysága a lényeg, hanem a lebukás lehetősége. Vig Dávid szerint a felderítés hatékonyságának növelése kellő kormányzati akarattal, a jogi kiskapuk bezárásával, a bűnüldöző apparátus alapos felkészítésével és következetesen végrehajtott stratégiával néhány éven belül elérhető lenne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.