Csapdába csalt internetes kalózok

Az Egyesült Államokban több polgárjogi szervezet is ellenőrzése alatt akarja tartani az illegális fájlmegosztók felkutatására és megbüntetésére létrehozott szövetségi szervezetet, az Egyesült Államok Szerzői Jogi Csoportját (USCG).

Németh Gábor
2010. 07. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szerzői jogok védelmére létrehozott USCG tervei szerint a következő hónapokban mintegy 150 ezer illegális letöltőt sikerül felkutatniuk, de polgárjogi csoportok máris megkérdőjelezték a művelet egyes pontjait.
Honlapján az USCG felajánlotta segítségét a filmipar vezetőinek és a szerzői jogok tulajdonosainak, hogy azok a kiszabott büntetésekből visszaszerezhessék az illegális letöltések miatti veszteségüket. Az Electronic Frontier Foundation (EFF) civil szervezet azonban nincs meggyőződve arról, hogy valóban a kalózkodás elleni küzdelem lenne a szervezet célja. „Az USCG abban látszik érdekeltnek, hogy a lehető legnagyobb hasznot húzza a vádlottakkal kötött egyéni megállapodásokból” – közölte a testület egyik szóvivője. Hozzátette, meg vannak győződve arról, a csoport számos ügyvédje üzletet lát abban, hogy a tömeges szerzői jogi perek helyett megállapodásokat kössenek azokkal, akik nem képesek biztosítani saját védelmüket egy esetleges eljárásban. A vádlott tehát választani kényszerül az 1500 dolláros büntetés és az akár 150 ezer dollárt is elérhető bírósági ítélet között. Az USCG már hét alkalommal kezdeményezett eljárást Washingtonban, minden esetben több ezer állítólagos kalóz ellen, akiknek csak kis hányada él a városban. Ez azt jelentené, hogy az alperesnek kellene kifizetnie az utazással, valamint az eljárással járó költségeket is.
Polgárjogi szervezetek szerint az eljárás alapvetően igazságtalan, mert tévesen vádolnak ártatlan embereket. Az alkalmazott módszerek a felelős személy helyett csak a számítógép címét találják meg, majd a cég az úgynevezett IP-cím birtokában a bírósághoz fordulhat, ahol megkapja a számítógéppel rendelkező személy hivatalos lakcímét. Hozzá kell tenni azonban, hogy a számítógépek IP-címével bárki könnyen visszaélhet, azok egyszerűen hamisíthatók, és sokszor nem a számítógép tulajdonosa követi el a bűncselekményt. Ez az eljárás hasonlít az Egyesült Királyságban használt módszerhez, ahol az ACS Law ügyvédi iroda több ezer levelet küldött az állítólagos letöltőknek, felszólítva azokat a mintegy 500 font körüli jogsértési díj befizetésére. Az iroda ellen jelenleg is eljárás folyik, ennek ellenére már korábban közölte a brit közszolgálati BBC-vel, hogy az általuk használt megközelítés az egyetlen bizonyítottan hatásos megoldás, információik teljesen pontosak és megbízhatók. Az EFF polgárjogi csoport érveit az amerikai USCG működése ellen a múlt héten hallgatta meg a washingtoni szövetségi bíróság, az eljárás tehát a tengerentúlon is megkezdődött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.