Múzeumok majálisa 2025: közel száz múzeum programjait ismerhetjük meg a hétvégén

Ezen a hétvégén közel száz hazai múzeum és kiállító várja a látogatókat programokkal, kézműves-foglalkozásokkal és koncertekkel a Nemzeti Múzeumban és annak történelmi kertjében. A múzeumok majálisa idén immár 28. alkalommal nyűgözi le a visszatérő és az új érdeklődőket. Az esemény újdonságairól, üzeneteiről és különlegességeiről kérdeztük Vincze Máté közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkárt, valamint dr. Zsigmond Gábort, az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatóját.

2025. 05. 23. 5:35
Múzeumok Majálisa Fotó: Schumy Csaba Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A múzeumok majálisa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb szemléletformáló és egyben edukációs szerepet felvállaló országos rendezvénye, amelynek hagyományát a Magyar Nemzeti Múzeum 1994 óta tartja fenn. Az idei esemény a múzeumok válaszairól szól, amit a változó világunk kihívásaira adnak, az új módszerekről, amelyeket megteremtenek, továbbá a felmerülő társadalmi, technológiai és környezeti változásokra adott feleleteikről. 

Múzeumok Majálisa
A múzeumok majálisa koncertekkel is várja az érdeklődőket (Fotó: Magyar Nemzeti Múzeum/Schumy Csaba)

„Ez egy régóta zajló folyamat, ami talán az elmúlt években érett be igazán” – mondta lapunknak Vincze Máté közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár. 

Napjainkban a múzeum a kutatómunka és a gyűjtés mellett egyre inkább történeteket mesél és közösséget formál. A mostani világ globalista, uniformizáló, posztmodern irányaival szemben egyre erőteljesebb az igény arra, hogy megéljük egyediségünket, identitásunkat, ráadásul mindezt közösségben tegyük. A múzeumok pedig ebben a törekvésünkben a segítségünkre vannak. Már nem arról van szó, hogy csak tárgyakat nézünk a múzeumban, hanem egy történet részesei vagyunk. Az intézmények interaktív módon, bevonva a közösséget építik fel a tárlatokat. Jelentősen odafigyelnek a legkisebbekre, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal adják át a tudást, ami meghatározza a nemzeti közösségünket.

Az eseményen a legkisebbek is találnak kedvükre való programot (Fotó: Magyar Nemzeti Múzeum/Schumy Csaba)

A 28. Múzeumok Majálisa igazi programkavalkáddal várja a látogatókat 

A múzeumok majálisán is különösen odafigyelnek még a legkisebbek igényeire is. Sőt idén sikerült megálmodni és megvalósítani az elmúlt évek legnagyobb múzeumi seregszemléjét. 

Közel száz kiállító várja érdekességeivel a látogatókat, de nem feledkezhetünk meg a többi programról se. 

„Igen, itt bemutathatják azt intézmények azt, hogy mire képesek” – fűzi tovább a gondolatot dr. Zsigmond Gábor, a Nemzeti Múzeum főigazgatója.

A múzeumkertben található kiállítók standjain kívül, bent az épületben is nagyon sok programunk lesz. Pop-up koncertektől kezdve tartalmas, mély beszélgetéseken át, mindenféle kézműves-foglalkozásokig. Vannak olyan hozzáférhetőségi programjaink is, ahol például a Vakok Iskolája lesz a vendégünk. De ebben a két napban lehet majd találkozni nálunk Hobóval és Csík Jánossal is. Azokra a látogatókra is gondoltunk, akik itt élnek Magyarországon, de nem beszélik a magyar nyelvet, nekik angol nyelvű vezetést fogunk tartani a magyar történelem legfontosabb XX. századi eseményeiről.

Klasszikus és könnyűzenei koncerteket is hallgathatunk (Fotó: Magyar Nemzeti Múzeum/Schumy Csaba)

A múzeumok társadalmi szerepvállalásán túl most arra is ösztönözték az intézményeket, hogy mutassák be újdonságaikat, így – ahogy a Nemzeti Múzeum főigazgatójától megtudtuk – többen igazi csemegékkel készülnek.

Nekem az egyik kedvencem a székesfehérvári Szent István Király Múzeum programja, digitálisan újraalkották a koronázóbazilikát, amit virtuális valóság szemüveggel meg is lehet tekinteni. A majálison bemutatott, új fejlesztésüket most hozzák el először Budapestre

 – emelte ki a főigazgató.

Persze a digitális eszközökön kívül a hagyományosabb, de ötletes megoldások bemutatásában sem lesz hiány. Erre egy érdekes felfedezés is ösztönzi a múzeumokat, amiről már a helyettes államtitkár beszélt: 

Azt tapasztaljuk, hogy van egyfajta váltás. A legfiatalabb generációk már nem a képernyőket keresik mindenhol, hanem szeretik a mechanikus dolgokat. Ezért a múzeumokban is kezdenek újra divatba jönni a megfogható, forgatható tárgyak, vagy akár a kihúzható fiókok.

Kézműves termékeket is kínálnak az árusok (Fotó: Magyar Nemzeti Múzeum/Schumy Csaba)

A 28. Múzeumok Majálisán, május 24–25-én tehát közel száz kiállító, kézműves-foglakozások, koncertek és az ingyenesen látogatható Nemzeti Múzeum is várja az érdeklődőket, mindemellett ugyanitt átadják az Év Múzeuma díjat is. Mint megtudtuk, nagyon nehéz kiválasztani a kiválók közül a legkiválóbbat. 

A magyar múzeumok olyan kiemelkedő munkát nyújtanak, ami nemcsak illeszkedik a nemzetközi trendekbe, hanem a külföldiek hozzánk járnak jó példákért. Így minden évben nagyon nehéz dolga van a zsűrinek, hogy kinek ítélje oda az Év Múzeuma díjat. Éppen ezért nem véletlen, hogy számos különdíj is kiosztásra kerül

– árulta el Vincze Máté.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.