Szlovákia kétszeres exkormányfője, Mikulás Dzurinda is tagja lesz Iveta Radicová kormányának, amelyet tegnap délelőtt a pozsonyi Grassalkovich-palotában nevezett ki Ivan Gasparovic államfő. Dzurinda a külügyi tárcát kapta az új kabinetben, amelyben sok egykori miniszterével találkozik majd – hiszen második kormányának tagja volt már Ivan Miklos, az új pénzügyminiszter, Lucia Zitnanská, aki az igazságügyi tárcát vezeti majd, Daniel Lipsic belügyminiszter, és a Bugár Béla vezette Most – Híd párt két jelöltje, Rudolf Chmel kisebbségi kormányalelnök és Simon Zsolt is, aki visszatér a mezőgazdasági tárca élére –, és akikkel egyébként az új miniszterelnök, Iveta Radicová 2005–2006-ban szociális és munkaügyi miniszterként szintén együttműködött már. Szlovák elemzők szerint az új szlovák kormányban éppen a Radicová–Dzurinda viszony lehet az esetleges feszültségek forrása. Nemcsak azért, mert a kormány felsorolt tagjai egykoron elkötelezett hívei voltak Mikulás Dzurinda kormányfőnek, hanem azért is, mert a két politikus pártjában, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unióban fordított a főnöki-beosztotti viszony, hiszen az elnök továbbra is Dzurinda, Radicová pedig csak alelnöke a pártnak.
A Most – Hídnak egyébként lesz még egy kormánytagja, a környezetvédelmi miniszter, ám azt egyelőre nem nevezhette ki Ivan Gasparovic államfő, mert a korábbi kormány ezt a tárcát felszámolta. Bugárék még nem nevezték meg, kit delegálnak a minisztérium újjáalakítása után a posztra, államtitkárjelöltjüket azonban megnevezték, ami nagy felháborodást váltott ki környezetvédelmi körökben. A Most – Híd ugyanis azt a Martin Ruzinskyt jelölte a posztra, aki eddig az „olajlobbi” tagjaként annak a Transpetrolnak a vezető munkatársa volt, amely a csallóközi ivóvízkészlet felett tervezi kiépíteni az új kőolajvezetéket, amely a schwechati kőolaj-finomítót kötné össze a Slovnaft kőolaj-finomítóval.
A törvényhozó testület megválasztotta az ellenzéki pártoknak fenntartott parlamenti alelnököt is. A sajtó némi meglepetésére a posztot Robert Fico tölti be, aki korábban azt hangoztatta, hogy amenynyiben nem ő alakíthat kormányt a választások után, visszaadja képviselői mandátumát. Megfigyelők szerint Fico azért döntött az alelnöki poszt elfogadása mellett, mert ebből a pozícióból ellenőrizheti és erőteljesebben támadhatja nagy riválisát, Mikulás Dzurindát.

Orbán Viktor: Ha megvalósulna az ukránok terve, akkor az áramszámlája mindenkinek a duplájára növekedne