Egyenesen a börtönbe

Szabó Anna
2010. 07. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Azt tanultam: ami kell, vedd el.”
(Részlet a közpénzen fellépő Ganxsta Zolee
Egyenesen a gettóból című számából)


Egy tiszafüredi luxushotelben wellnesselték ki magukból tavaly az aktatologatás fáradalmait az uniós pénzek pártatlan osztogatásában elcsigázott közszolgák, ebben sietett segítségükre a hazai rap koronázatlan királya, Ganxsta Zolee.
A cechet az adófizetők állták, csakúgy, mint a brüsszeli forrásokat kezelő, állami nonprofit vállalat 68 másik „továbbképzését”. A pihenéssel egybekötött tréningek mégsem hozhattak átütő sikert: pályázók, pályázatírók és a kft.-t átvilágító Nemzeti Fejlesztési Minisztérium megállapításai szerint ugyanis az EU-s pénzek kezelgetése és lehívása ebben az intézményben zajlott a legdöcögősebben, annak ellenére, hogy privát tanácsadók garmadáját is foglalkoztatta a cég.
Az elmúlt években abszurd külsős megbízásokra köttettek szerződések a közigazgatásban. Fővárosi közlekedési tanulmányok készülhettek oldalanként 250 ezer forintért, sőt működési és finanszírozási stratégiakialakítás is született e témakörben oldalanként (!) kétmillió forintért. Igaz, ebben olyan kincset érő megállapítások is szerepeltek, mint hogy „a budapesti közösségi közlekedés országos jelentőségű kérdés, mely túlmutat a város feladatkörén”. Az efféle gyöngyszemet valóban meg kell fizetni. Az is a felfedezés erejével hathatott a kétszázmillióba kerülő tanulmány megrendelőire, hogy „szükség van a finanszírozási (magyarul: pénz) források több évre előre történő meghatározására”.
Nem titok, hogy a hasonlóan átütő erejű, aranyárú összefoglalókat csak egy szűk kör írhatta: akármelyik minisztérium üvegzsebét is nyitogatjuk, mindenhol ugyanazt a néhány tanácsadó vagy kommunikációs vállalatot találjuk. Nyilván olyan jól dolgoztak, hogy kézről kézre adták őket, az egyik referencia hozta a másikat. Projektmenedzselés, szakértés, átvilágítás, monitoring, kontrolling, jogi tanácsadás, tréningek, csapatépítés, kompetenciamérés – milliárdokért. Amennyiben a megbízások tárgya a minisztériumok alaptevékenységéhez tartozott, akkor jóval magasabb lehetett a közbeszerzési értékhatár. Mivel természetesen mindig minden az alaptevékenységhez tartozott, az álversenyeztetés színjátékát nem kellett több felvonásban eljátszani: jöhettek csőstül az udvari humánerőforrás-tanácsadók, stratégiakidolgozók, tehetséggondozók, különleges szakértői csoportok. Fontos közös vonás éppen a közbeszerzési határértékek alatti megbízási díjak gyakori feltűnése: ha nyolcmillió forint volt a limit, akkor 7,9 millióra kellett leizzadni a tarifákat, „alaptevékenységnél” pedig a húszszázalékos áfakulcs idején sorjáztak a 29,9 milliós megbízások, ha már egyszer a 25 millió plusz áfa, ugye, pont harmincmilliót ad ki.
Így kerekedtek ki a minisztériumi sportnapok, az iratleltározás és -megőrzés költségvetései, és így bomlott szét magától egy-egy nagyobb megrendelés többször nyolcmillió (elnézést: 7,9 millió) forintra. A külsős ügyvédi irodák jogi tanácsai az üzleti titok mögé rejtőzve százmilliókra rúgtak, miközben a tárcák jogi osztályán dolgozók a plafont bámulták, a minisztériumok pedig arra hivatkoztak, hogy sajnos sem kompetenciájuk, sem kapacitásuk nem volt arra, hogy külső segítség nélkül oldják meg a feladatokat.
Most van dolguk a jogászoknak: el kell dönteni, hűtlen vagy hanyag kezelés történt. Mindkettő több évig terjedő szabadságvesztést érhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.