Az utóbbi két évben megduplázódott a korrupció mértéke Afganisztánban – ezt állítja az Integrity Watch nevű szervezet, amely hatezer afgánt kérdezett meg ebben a témában. Bár az alapvetően nyugati társadalmakra szabott módszerekkel végzett kutatás eredményeit – a reprezentatív, 6500 fős minta dacára – némi visszafogottsággal érdemes kezelni, az adatok legalább kézzelfoghatóvá teszik azt a problémát, amelyet minden érintett fél súlyosnak és központi jelentőségűnek nevez itt. Eszerint 2009-ben összesen egymilliárd dollárt (220 milliárd forintot) költöttek közhivatalok megvesztegetésre az afgánok, esetenként átlagosan 180 dollárt (mintegy negyvenezer forintot), ami a világ egyik legszegényebbjeként nyilvántartott országban gigászi összegnek, sokhavi fizetésnek felel meg. A vesztegetések elsősorban a közszolgáltatásokhoz való hozzáférést, egészségügyi ellátást, oktatást, dokumentumok, személyi igazolványok és útlevelek kiadását szolgálták.
Hogy milyen következtetés vonható le mindebből? A BBC által idézett szerző, Lorenzo Delesgues szerint a korrupció gyengíti a kormány és erősíti a tálibok legitimációját. A válaszadók több mint fele úgy gondolja, hogy a tálibok azért erősödnek, mert az afgán állam korrupt. Arra a kérdésre, hogy a vesztegetés a helyi kultúra része-e, az afgánok nemmel válaszolnak, kilencven százalékuk azt állítva, hogy bűnösnek érzi magát, amikor megveszteget egy tisztségviselőt.
A nemzetközi intervenciónak szintén kulcskérdése a korrupció, mivel a vállalkozásban részt vevő országokban egyre többen kutatják az elköltött milliárdok végállomását. A múlt héten az amerikai kongresszus négymilliárd dollárral kurtította meg az afgán kormánynak szánt pénzsegély összegét, miután a Wall Street Journal megírta: kabuli tisztségviselők a segélypénzek és a kábítószer-kereskedelemből származó bevételeik „dollármilliárdjait” menekítik ki az országból különböző adóparadicsomokba.

Mérget fecskendeztek Kecskemét ősi fájába