Szijjártó Péter: Hamarosan megkezdődik az új kőolajvezeték építése Magyarország és Szerbia között

Rövidesen megkezdődik az új kőolajvezeték építése Magyarország és Szerbia között. A lépés nyomán az egész térség üzemanyag-ellátása biztonságba kerülhet – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Belgrádban.

2025. 05. 23. 15:48
Szijjártó Péter Belgrádban Fotó: FILIP STEVANOVIC Forrás: ANADOLU
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárcavezető arról számolt be, hogy Európa rendkívül összetett kihívásokkal néz szembe, és ezek közül az egyik az energiaválság, amely az Oroszországgal szembeni szankciók és Ukrajna számlájára írható. 

Hamarosan kezdődik az új kőolajvezeték építése Magyarország és Szerbia között, az egész térség üzemanyagellátása biztonságba kerülhet
Hamarosan kezdődik az új kőolajvezeték építése Magyarország és Szerbia között, az egész térség üzemanyag-ellátása biztonságba kerülhet
(Fotó: FILIP STEVANOVIC / ANADOLU)

Ukrajna az egyik legfőbb oka Európa energiaválságának, mivel Ukrajna lezárta azt a földgázvezetéket, amely Oroszország felől, keleti irányból Európába, döntően Közép-Európába szállított földgázt

 – húzta alá. Majd rámutatott, hogy ennek nyomán több közép-európai ország is nehéz helyzetbe került, a tranzitot pedig Ukrajna helyett ma már Szerbia biztosítja a régió számára. 

Magyarországra naponta több mint húszmillió köbméter földgáz érkezik Szerbián keresztül. Ez évente nagyjából egy 7,5 milliárd köbméteres mennyiség. Ha Szerbia nem biztosítaná a tranzitot Magyarország irányában, akkor nagyon nagy bajban lennénk mi is, meg a szlovákok is, és úgy általában Közép-Európa is (...) Ukrajna cserben hagyta Közép-Európát az energiaellátás biztonsága szempontjából. Szerbia az az ország, amely felelős, megbízható tranzitországként, korrekt tranzitországként viselkedve biztosítja számunkra a megfelelő földgázmennyiség szállítását

– tette hozzá. 

Szijjártó Péter kiemelte, hogy a két ország ráadásul még szélesebbé teszi az energia-együttműködését, ugyanis hamarosan megkezdődik egy új kőolajvezeték építése. A miniszter figyelmeztetett, hogy ez a kőolajvezeték keleti irányból, Magyarországon keresztül Szerbia ellátására is képes lesz. 

Szerbia ellátása fontos a mi számunkra is, hiszen ha Szerbia kőolajellátása bajba kerül, akkor az az egész közép-európai térség üzemanyag-, tehát benzin- és dízelellátását veszélybe sodorja, s hogyha ez így van, akkor az nagyon komoly benzinár-emelkedésekhez vezetne például. 

Elmondta, hogy ezért építjük a Magyarországot Szerbiával összekötő kőolajvezetéket, ami várhatóan 2027-re készül el. 180–190 kilométeres szakasz vezet majd végig Magyarországon, és ennek a nyomán az egész térség üzemanyag-ellátása biztonságban lesz. A miniszter ezt követően arra is kitért, hogy hasonlóképp, a villamosenergia-összeköttetés kapacitását is megduplázza a két ország 2028-ra. 

Ez azért is jó, mert közben egy regionális áramtőzsdét is elindítottunk, s azt közgazdaságtanból tudjuk, hogyha egy piac nagyobb, hogyha több a fogyasztó, akkor alacsonyabb árakat lehet alkalmazni. Tehát a rezsicsökkentés eredményeinek fenntartásához is szükséges az a beruházás, amelynek nyomán tehát megduplázzuk a villamos áram átszállítási kapacitását Magyarország és Szerbia határán

– mondta. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint Magyarország bátor döntésekkel évekkel megelőzte a nyugati országokat.

Borítókép: Szijjártó Péter Belgrádban (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.