Európa professzoraiból bukott diákok

Vasárnapig „dübörög” Baján Rátgéber László nemzetközi kosárlabdatábora. Ausztráliától Törökországig, Szerbiától Szlovákiáig tucatnyi ország mintegy négyszáz tinédzsere tanulja a sportág alapjait a legjobb honi szakemberektől, s néhány külföldi sztáredzőtől. A Mester pedig – vagyis a Boss, ahogy a külföldi nebulók szólítják – gondolatban készül az újabb nagy kihívásra, az isztambuli kalandra.

Ch. Gáll András
2010. 07. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeptember elején veszem át érdemben is a Fenerbahce női együttesét, éppen akkor, amikor Törökországban zajlik a férfi kosárlabda-világbajnokság. Az olimpiai bajnok amerikai Diana Taurasi, a földkerekség jelenlegi legjobb játékosa, az ausztrál világbajnok Penny Taylor és egyik korábbi pécsi kedvencem, Vajda Anna a török bajnok erősségei – említette a mesteredző, aki a kéthetes bajai tábort a majdani Rátgéber Akadémia előhírnökének szánja.
– Nem profitorientált vállalkozás vagyunk, egyfajta know-how-t tesztelünk a táborlakókkal, s olyan szakemberekkel, mint Tapodi Péter, Meszlényi Róbert, Peresztegi Nagy Ákos, Kmézics Zorán, Déri Csaba, a szerb Srdjan Sarics – aki a Szpartak Moszkvánál volt az erőnléti edzőm –, a még mindig aktív játékos, de szakedzői diplomás Iványi Dalmával, s néhány remek olasz és szerb trénerrel. Voltam már szövetségi kapitány, klubedző, rockzenekar tagja, most két lábon járó szoftverként is működöm. Ha egy négyéves olimpiai ciklusra megkapnánk a magyar kosárlabda-utánpótlás nevelésének lehetőségét, garantálni tudnánk az eredményt – állítja Rátgéber, aki tavaly Euroliga-diadalra vette a Szpartakot, s a Fenerrel is a négyes döntőbe jutás a cél – ahol korábban még sohasem járt a török bajnok.
A Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége azonban ez idő szerint nem tart igényt Rátgéber szolgálataira, bár Sterbenz Tamás főtitkár egy minapi beszélgetésen felvetette annak szükségességét, a nemzetközi színtéren legismertebb magyar kosaras személyiségeknek „hivatalosan” is megtalálják a helyét, szerepét.
– Megtisztelő a főtitkár úr felvetése, bár amikor szövetségi kapitányként dolgoztam, nem mindig fogott el a nélkülözhetetlenség érzése. Amúgy van funkcióm, a szövetség szakmai bizottságának vagyok a tagja, más kérdés, hogy ennek a testületnek kutyába sem veszik a véleményét, ahogy az történt a legutóbbi kapitányválasztásnál is. De amikor a csapatonként foglalkoztatható légiósok számát döntik el, akkor sem számít a szavunk.
Elérkeztünk a magyar kosárlabdázás ceterum censeójához, vagyis hogy mennyire tette tönkre a sportágat az utóbbi két évtizedben a jobbára amerikai és délszláv vendégjátékosok beözönlése.
– Nem gondolnám, hogy emiatt tart ott kosárlabdasportunk, ahol. Ha a magyar kosarasok annyira jók lennének, és olyan sok lenne belőlük, senki sem fanyalogna a légiósokra. Csakhogy a képzés, az utánpótlás-nevelés gyengécske. Európa professzoraiból bukott diákok lettünk. Az ötvenes években Jugoszlávia még a magyaroktól tanulta a kosárlabdát. Kevesen tudják, hogy a szerb nyelvben a mai napig magyar szóval horogdobás az elnevezése a sky hooknak, a fél kézzel, oldalazó mozgással végrehajtott hajításnak. Tudniillik azt a magyaroktól tanulták, konkrétan két vajdasági kiválóságtól, Demsár Lászlótól és Lóczy Vilmostól, és nem is volt, nincs is rá szerb kifejezés. S ma hol tartunk a szerbekhez képest?! – teszi fel a költői kérdést a mesteredző.
Pedig a labdajátékoknak – így a kosárlabdának is – elképesztő jellemformáló ereje van, különösen az ifjúság számára.
– Optimista vagyok, hiszen az új kormánynak deklarált szándéka az öt csapatsportág – futball, kosár-, kézi- és vízilabda, plusz a hoki – adókedvezményeken keresztül történő támogatása. Ez a leghatékonyabban megtérülő befektetés. Hősöket, példaképeket teremt a sport, hadd legyek elfogult, mindenekelőtt a csapatjáték. Azt mondják a reklámpszichológusok, ha a kereskedelemi tévékben futó Big brotherben egy libát betanítanának, néhány héten belül az egész ország azért a libáért lelkesedne, az ő gágogása lenne az etalon. Ezért óriási az állami tömegkommunikációs eszközök, elsősorban a televízió ereje és felelőssége. Szerintem állami feladat a sport felkarolása, hogy ne a Big brother libái, hanem a magyar sport hősei szolgáltassák a mintát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.