A pedagógusok munkáját ellenőrző szakértői rendszer felállításának részleteiről beszélt az ATV Egyenes beszéd című műsorában Hoffmann Rózsa (KDNP). A Nemzeti Erőforrás Minisztérium államtitkára kifejtette, körülbelül ezer szakértőre lenne szükség ahhoz, hogy öt éven belül az ország összes iskolája kontroll alá kerülhessen. A politikus szerint ezzel az intézkedéssel végre orvosolni lehetne azt a problémát, hogy a tanárok nem kapnak kellő visszajelzést a munkájukról. – Jelenleg az ellenőrzési rendszer modelljének kidolgozása folyik, amiben többek között az szerepel, hogy az ellenőrök hogyan, milyen szempontok alapján figyelnék meg a pedagógusokat – fogalmazott. Hozzátette: a modell elkészülte után szakmai viták, majd kísérletek következnének, így csak jövő év elején kezdődhetne el a szakértők képzése.
A politikus elmondta, a szakembereket általános didaktikai megfigyelésre, nem pedig szaktárgyi ellenőrzésre képeznék ki. Így az ellenőrök arra összpontosítanának, hogy a pedagógusok hogyan bánnak a gyerekekkel, illetve miképpen tudják aktivizálni az adott csoportot. – A szakértők az egyes pedagógusokról is véleményt mondanának, illetve az iskola egészét is jellemeznék – tette hozzá. Hoffmann Rózsa leszögezte, a tanácsadás és a szakértést el kell különíteni a munkáltatói jogoktól, így az ellenőrök az intézmények igazgatóinak kifejthetnék véleményüket egy-egy pedagógus munkájáról, de nem bocsáthatnának el senkit.
Elhangzott, hogy az ellenőrök – akiket gyakorló pedagógusokból képeznének ki – évente két-három alkalommal végeznének szakértői munkát.
– Hazánkban a nyolcvanas években érvényben volt egy szakfelügyeleti büntető módszer, majd átvettünk azt a mintát, amikor az intézményeken belül történt a pedagógusok munkájának ellenőrzése, de egyik modell sem volt sikeres – mondta lapunknak Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke. A szakember hozzátette: az utóbbi időszakban csak támadások érték a pedagógusokat, így a tanárokat segítő, munkájukat támogató modell kidolgozását jó iránynak tartja.
Hoffmann Rózsa a Magyar Szó című újvidéki lapnak adott interjúban arról is beszélt, hogy azt szeretné, ha a mostani kormányzati ciklus végére Magyarország a bruttó hazai termék (GDP) nyolc százalékát fordítaná az oktatásügyre.

Retró játékok, amiket csak a mai felnőttek ismernek fel