Kamarás Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. június 12-i hatállyal felmentett vezérigazgatója, Zoltai Gusztáv, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány társelnöke és a kiemelkedően közhasznú szervezet alelnöke, Kardi Judit szerződést kötöttek egymással június 9-én, egy állami vagyonba tartozó ingatlan ingyenes alapítványi tulajdonba adásáról. Nevezettek Budapest egyik legértékesebb részén, a XII. kerületi Budakeszi úton lévő lakóházról és a hozzá tartozó udvarról állapodtak meg. A Magyar Nemzet birtokába jutott szerződés szerint a 4500 négyzetméter alapterületű ingatlan bruttó értéke 560 millió forint, azt a közalapítvány – az állami vagyonról és a 2010. évi költségvetésről szóló törvények rendelkezései értelmében – kulturális, szociális és hitéleti célra használhatja. A megállapodásnak azonban van két olyan pontja is, amelyek az ingatlan értékesítésére is lehetőséget biztosít. Amennyiben a közalapítvány kulturális, szociális és hitéleti céljait másképp nem tudja ellátni, eladhatja a budai ingatlant az MNV „egyidejű tájékoztatása mellett”. Ha az értékesítés öt éven belül történne, akkor az innen származó bevétel ötven százalékát a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítványnak be kellene fizetnie a központi költségvetésbe.
Az ingyenes tulajdonba adás tehát az áprilisi választások után bő egy hónappal, illetve az új kormány hivatalba lépése után egy héttel történt, nem mellesleg három nappal azelőtt, hogy Kamarás Miklóst felmentették volna az MNV vezérigazgatói posztjáról. Ezeknek a körülményeknek az állami cég volt vezetője nem tulajdonít különösebb jelentőséget, mert – miként lapunknak elmondta – az MNV-nek „működnie kellett”, és a vezetés leváltásáig el is látta feladatát. Hangsúlyozta, hogy a választások után minden egyes kérdésről és döntésről egyeztettek Halasi Tiborral, akit a Fidesz az MNV ellenőrző bizottságába delegált. Halasi jelenleg az MNV igazgatóságának elnöke és a Fellegi Tamás vezette Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vagyonpolitikáért felelős államtitkára. – Egyetlen döntés elhalasztását sem kérték az MNV később megválasztott vezetői – jelentette ki Kamarás. Az MNV ex-vezérigazgatója szerint egyébként a szóban forgó ingatlan átadására „törvényi kötelezettsége” volt a vagyonkezelőnek, nem mérlegelhettek tehát.
Halasi Tibor minderre azt mondta, hogy bár volt a választások után együttműködés Kamarás Miklóssal, a konkrét esetre azonban nem emlékszik.
Zoltai Gusztáv az ingatlanról elmondta, az a második világháború előtt a izraelita hitközség tulajdonában lévő egyházi menedékházként működött, majd a ’45-ös államosítás után a kanadai nagykövetség költözött ide. – Miután a diplomáciai testületnek már nem volt szüksége az ingatlanra, azt az államtól visszaigényelte a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége – tudtuk meg Zoltaitól aki közölte, az ingatlant később felajánlották a Rumbach utcai zsinagógáért cserébe. A Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány társelnöke kérdésünkre, hogy az ő szervezete akkor miképpen bukkant fel az ügyletben, azt mondta: a közalapítvány ’97-es alapító okiratában az állam vállalta induló vagyon rendelkezésre bocsátását, amit máig nem teljesítettek maradéktalanul, a folyamat tehát nem befejezett. – A mostani ingyenes átadás ezt a hiányt pótolja – fogalmazott Zoltai Gusztáv, hozzátéve, hogy a birtokba adás még nem történt meg.

Óriásplakáton köszönhette meg nyereményét a lottónyertes