Folyamatosan romló versenyképesség

Nemzetközi viszonylatban óriási mértékű leértékelődést volt kénytelen elkönyvelni a magyar gazdaság az elmúlt nyolc évben, amit leginkább a nemzetközi versenyképességi listákon elfoglalt helyezéseink mutatnak. A régióban egyetlen ország sincs, amely olyan tendenciózusan esett vissza, mint mi, van olyan intézet, amelynek rangsorában 25 helyet zuhantunk. A visszaesésünk hátterében elsősorban a gyenge kormányzati teljesítmény, a korrupció kiterjedtsége, valamint a versenyképtelen adórendszer állnak. A legrosszabb helyzet az oktatást és az egészségügyet is magába foglaló infrastrukturális területen alakult ki.

K. Tóth László
2010. 07. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Példátlan gazdaságtörténeti zuhanást volt kénytelen hazánk elkönyvelni a versenyképességi világrangsorokban a fő nemzetközi gazdaságelemző intézeteknél az elmúlt nyolc évben. A romlást valamennyi jelentés a gyenge magyar kormányzati teljesítményre, illetve a hibás gazdaságpolitikára vezeti vissza. Miközben versenytársaink – kisebb-nagyobb megszakításokkal – általában javítani tudtak pozíciójukon, nálunk a felmérések évről évre azt állapították meg, hogy romlott a kormányzat hatékonysága, súlyos problémák keletkeztek a közbizalomban, nőtt a bürokrácia, és elharapózott a korrupció. Lemaradásunkban jelentős szerepet játszottak az adózási szabályok, amelyek a térségi országok többségében versenyelőnynek minősülnek, nálunk azonban hátrányként jelentkeznek. A zuhanásunk pontosan tükrözi az államháztartási egyensúly és a növekedési képességünk egyidejű jelentős romlását. A nemzetközi besorolások ugyanis nem csupán az adott év gazdasági teljesítményének eredményeit mutatják, hanem a következő évek lehetséges gazdasági bővülését is jelzik.
A svájci IMD Nemzetközi Gazdaságelemző Intézet 2010-es, tavalyi évre vonatkozó jelentése szerint már az első negyvenbe sem férünk be az 58 ország teljesítményét vizsgáló versenyképességi rangsorban. – Az idei összefoglaló eredménye, nevezetesen, hogy hazánk a 42. a listán, nem csupán a helyezésünk miatt elkeserítő, hanem azért is, mert folyamatosan csúszunk vissza – elemezte a jelentést lapunknak Csath Magdolna. A közgazdász, egyetemi tanár emlékeztetett: az elmúlt nyolc évben 16 pozíciót zuhantunk, hiszen 1999 és 2001 között még a 26–27. helyen álltunk.
A professzor arra figyelmeztetett, hogy egyetlen ország sincs a régióban, sőt az 58 rangsorolt ország között sem, amely olyan tendenciózusan és folyamatosan esik vissza, mint hazánk. A 2005. évi 35. pozícióból négy év alatt Magyarország hét helyezést vesztett, miközben a lengyelek az 50.-ről a 32. helyre léptek előre. Ez idő alatt a szomszédos Románia is jobb eredményt produkált, hiszen versenyképességük alig változott, a 48–54. helyet foglalják el a rangsorban. A fejlettebb Csehország szintén meg tudta őrizni a pozícióját: 2005-ben a 28. helyen álltak, most pedig a 29.-en.
A svájci intézet összegzése négy nagy terület – a gazdaság általános állapota, a kormányzás minősége, a vállalati adatok, illetve a szélesebb értelemben vett infrastruktúra – adatait vizsgálja, s így alakul ki a végeredmény. A kormányzás minőségét tekintve a 1999–2001. közötti időszak 21–22. pozíciójáról 2005-re 13-14 helyet estünk vissza, tavaly pedig már csak az 51.-ek voltunk. Különösen annak fényében elkeserítő a besorolás, hogy a jelentés összességében pozitívnak értékelte a GDP négy százalékát kitevő tavalyi államháztartási hiányt, vagyis a svájci kutatók a magyar kormány egyéb területeken végzett munkáját ítélték nagyon gyengének.
Tovább árnyalja a képet, ha figyelembe vesszük, hogy öt éve a lengyel kormány tevékenysége még csak az 50. pozícióra volt jó, tavaly azonban már a rangsor 36. helyén állt ezen a területen. A román kormány tevékenységének megítélése is alig egy-két pozíciót romlott az elmúlt négy évben, csakúgy, mint a cseheké.
– Ezek a tények egyértelműen megdöntik azt az elméletet, hogy a visszacsúszásunk egyetlen vagy fő okozója a válság lenne, hiszen máshol ilyen mértékű romlás nem tapasztalható – mutatott rá Csath Magdolna, aki szerint a magyar visszaesést elsősorban a gyenge kormányzati teljesítményben kell keresni.
Drámai a helyzet az oktatást és az egészségügyet is magába foglaló infrastrukturális rangsorban: az oktatásban a 31., az egészségügyben pedig a 38. pozícióból estünk vissza a 48. helyre az elmúlt egy évben. Ez nem csupán a jelenlegi helyzetünkről fest sötét képet, de a jövőbeli versenyképességünket is negatívan befolyásolja. Ennek oka, hogy a romló egészségi állapot és a képzetlen munkaerő akár hosszú időre is konzerválhatja a jelenlegi versenyhátrányt, ha a jelenlegi kormány nem teszi meg azonnal a szükséges lépéseket.
Az IMD-jelentés arra is fölhívja a figyelmet, hogy a felszínen mutatkozó olyan jelenségek, mint a gyenge forint, a gyors pénzromlási ütem és a magas munkanélküliség, csak következményei a magyar gazdaság mélyén zajló folyamatoknak. A jelentés a gyenge vállalati versenyképességünk egyik legfontosabb összetevőjének az innovációt látja, amely nélkül a magyar cégek képtelenek lesznek megfelelni a piac folyamatosan megújuló kihívásainak.
Az ugyancsak a versenyképességet mérő Világgazdasági Fórum rangsorában nyolc év leforgása alatt 25 helyet zuhantunk. A tényadatok, valamint a több mint 11 ezer vállalati vezető megkérdezésére épülő listán jelenleg az 58. helyet foglaljuk el, jóllehet 2002-ben még a 33.-ok voltunk. A 133 országot értékelő rangsor az alapvető makrogazdasági feltételeket, a gazdaság hatékonyságát, valamint az innovációs és az üzleti tényezőket veszi figyelembe a lista kialakításánál. A kutatók szerint a legnagyobb kihívást Magyarország számára továbbra is a stabilitás jelenti. A Világgazdasági Fórum jelentése úgy látja, az államadósság, a túlköltekezés, a magas adminisztrációs teher, valamint az átláthatóság mellett jelentős hátrányt jelent még a kevés adófizető és az adóztatás mértéke is. Az üzleti környezet szempontjából az értékelés a leginkább problematikusnak az adórendszerre vonatkozó bonyolult szabályozást, a hitelhez jutás lehetőségét, valamint a nem kellően hatékony állami bürokráciát tartja.
A világ legversenyképesebb országai egyébként évek óta ugyanazok: Szingapúr, Hongkong, az Egyesült Államok és Svájc. Az élbolyban találhatók az észak-európai államok, néhány délkelet-ázsiai és nyugat-európai állam, s előretörtek a nagyobb felzárkózó gazdaságok, illetve az öböl menti arab országok. Az elemzők szerint az élen járó gazdaságok eltérő tényezőknek köszönhetik kiemelkedő helyezésüket. A délkelet-ázsiai országok például a hatékony piacuk mellett az erős innovációs képességüknek tudhatják be előkelő helyezésüket, míg Svájc és az észak-európai államok erősségét a közszolgáltatások, az oktatás és a képzés, valamint a kutatás-fejlesztés magas színvonala adja. Az Egyesült Államokban elsősorban a termék- és munkaerőpiac működése hatékony, emellett az üzleti környezet innovációra ösztönöz és vállalkozásbarát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.