Ismét melaminnal szennyezett tejtermékekre bukkantak Kínában kétévi szünet után, a minőségellenőrök hatvannégy tonna feldolgozásra váró alapanyagot foglaltak le egy Csinghaj tartományban működő tejüzemben. A minták tesztvizsgálata azt mutatta, hogy az egészségkárosodás kockázata nélkül még alkalmazható maximális mennyiség ötszázszorosát használták fel a toxikus vegyi anyagból – adta hírül a BBC.
Az ellenőrök először a szomszédos Gansu tartományban találtak mérgezett tejport, amely a csinghaji tejfeldolgozóból származott. Így jutottak el a gyártóhoz, amelynek tulajdonosát és igazgatóját őrizetbe vették. Kiderült, hogy az üzem a felhasznált nyersanyagból harmincnyolc tonnát Hebei tartományban szerzett be, ott, ahol 2008-ban az első melaminbotrány kipattant.
A gansui minőség-ellenőrző hivatal szerint ez arra utalhat, hogy a szennyezett tejpor, amit két évvel ezelőtt meg kellett volna semmisíteni, részben visszakerült a forgalmazókhoz, és azt újraértékesítették. A melamint elsősorban a műanyagok, műtrágyák és a beton gyártásához használják fel, dúsító élelmiszer-adalékként azonban – a mennyiségtől függően – súlyos vesebetegségeket vagy halált is okozhat.
Emlékezetes, hogy a mértéktelenül adagolt melamintól, amelyet huszonkét kínai feldolgozóüzem termékeiben találtak meg, két évvel ezelőtt hat kisgyerek meghalt és 300 ezer megbetegedett. Azóta Hebei tartományban a felelősök közül kettőt halálra, tizenkilencet pedig hosszú börtönbüntetésre ítéltek. Mivel a kínai tejtermékek tekintélyes hányadát exportálják, az élelmiszer-biztonsági előírások durva megszegése világszerte nagy felháborodást váltott ki.
Egyelőre nem lehet tudni, hogy a most felfedezett szennyezett tejporkészítmények már eljutottak-e az üzletekbe is, vagy a raktárakban vártak az értékesítésére, de komoly aggodalomra ad okot, hogy Kínában a korábbi súlyos következmények és a szigorú tiltás ellenére még mindig nem sikerült felszámolni a melamin illegális használatát – írta a BBC.

Ezt kevesen tudták: 100 kiló alatt otthon is lehet temetni