Ma ünnepli 75. születésnapját Kárpáti György háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó. Esetében pontos e megfogalmazás, efelől szemernyi kétségünk se legyen, mert ő aztán tényleg megünnepli. Minden körülmények között képes jól érezni magát, vízen és szárazon.
Érdemi sportpályafutását a Ferencváros úszójaként kezdte, bár a futballal is megpróbálkozott, saját értékítélete szerint nem is reménytelenül. Persze fura lenne, ha ennek az ellenkezőjét állítaná. Többszörös országos bajnok sprinterként aztán mégis a vízilabdánál horgonyzott le, így lehetett 1952-ben, Helsinkiben tizenhét esztendősen a sportág legfiatalabb olimpiai aranyérmese. 1956-ban, Melbourne-ben duplázott – mint többször elmondta, a hazai forradalmi események fényében az oroszok, illetve szovjetek feletti 4-0-s diadal különösen becses emlék –, 1964-ben, Tokióban pedig triplázott. Az 1960-as római bronz a korabeli mérce szerint kudarcnak, de minimum csalódásnak számított, az ugyancsak három Eb-elsőség viszont 1954-ből, 1958-ból és 1962-ből különleges bravúr. A 162 válogatottsággal, Fradi-színekben aratott klubsikerekkel teljes és szinte páratlan a trófea gyűjtemény, „Gyurika” csak világbajnok nem lehetett. E versenyformát ugyanis 1973-ban hozták létre; Kárpáti György éppen az első, belgrádi vb-n debütált Gyarmati Dezső másodedzőjeként, majd e minőségében aktív részese volt az 1976-os montreali olimpiai bajnokságnak is.
Civilben 1964-ben szerzett jogi diplomát, ezzel is alátámasztva, hogy a póló nem kis részben szellemi sport. Ha már fizikai paramétereivel nem tűnhetett ki – bár örök érvényű aforizmájával a víz mindenkinek nyakig ér –, akkor gyorsasága és ötletei, trükkjei révén vált a játékos pályafutása idején egyeduralkodó magyar vízilabdázás extraklasszisává. Egészen 2008-ig csupán Gyarmati Dezsővel kettesben osztozott a háromszoros pólós olimpiai bajnokok dicsőségében, ám hála a Kemény-éra sikereinek, Sydney, Athén és Peking hat győztese két éve csatlakozott hozzájuk.
Így aztán azóta Gyarmati, Benedek, Biros, Kásás, Kiss Gergely, Molnár Tamás és Szécsi mellett a ma hetvenöt esztendős Kárpáti György a pólóvilág nyolcadik csodája.

Ez most komoly? Az M44 végre elérhet a határig – térképen is mutatjuk