Legija az „Alcatrazban”

Mintha Szerbia legismertebb bűnözőjének építették volna a „szerb Alcatraznak” nevezett pozsareváci fegyintézetet. Első lakója ugyanis nem más, mint az a Milorad Ulemek Legija, akit háromszor is a legsúlyosabb büntetésre – negyven év börtönre – ítéltek, de a szerb törvények szerint összesítve sem haladhatja meg a maximális börtönbüntetést.

Sebestyén Imre
2010. 07. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legiját a minap átszállították a belgrádi központi börtönből a pozsareváci Zabela fegyintézet új szárnyába, amelyet a szakértők annyira biztonságosnak találtak, hogy máris a „szerb Alcatraz” névvel tiszteltek meg. Innen soha senki nem szökhet meg.
Hét járműből álló gépkocsisor szállította Legiját Belgrádból vasárnap hajnalban a nem messze eső Pozsarevácra. Vele együtt vitték át Rade Markovics volt állambiztonsági főnököt, aki viszont nem az új, hanem a régi épületben kapott elhelyezést. Irigykedhet is Legijára. Hiszen a „XXI. század Alcatraza” – amellett, hogy biztonságos – kényelmesebb is a szerb börtönöknél, amelyek nem kényeztetik el lakóikat. Hatvan cella van a kétemeletes épület két szárnyában. Mindegyik cella 10 négyzetméteres, s mindegyik el van látva zuhanyozóval, mosdóval. A berendezés természetesen szerény: szekrény, asztal, szék, ágy. Ami másutt nincs: televízió. Napi két óra rekreáció, séta a mindössze száz négyzetméteres udvarban.
Biztonsági szempontból is messze felülmúlja a többi hasonló intézményt. Minden cellában a dupla vasajtó mögött megfigyelő-kamera, amelyet soha nem kapcsolnak ki. Az épületet magát – pontosabban az úgynevezett különleges részleget – négy méternél is magasabb fal veszi körül. Négy őrtoronyból figyelik a magas kerítés körüli mozgásokat. A páncélajtók vastagsága 10 centiméter, s elektromos zárral vannak ellátva. Ebben a különleges részlegben helyezik el az ország leghírhedtebb bűnözőit: a szervezett bűnözés vezetőit, a háborús bűnösöket, akiket tíz évnél többre ítéltek, továbbá azokat, akik a börtönből is veszélyt jelenthetnek például a bírákra, ügyészekre. A fegyenceket igyekeznek minél jobban elszigetelni a világtól, s minden tettükről tudni akarnak, maximálisan ellenőrzik, minden szavukat felveszik. Csak a védőügyvéddel való beszélgetést nem hallgatják le. A legközelebbi hozzátartozó csak egyszer látogathatja havonta az „Alcatraz” lakóit, ám akkor is csak interfonon beszélgethetnek. Havonta két ízben telefonálhatnak, amit szinten lehallgatnak. S csakis a legközelebbi családtagjaikkal.
Mivel érdemelte ki Milorad Ulemek Legija, hogy vele nyitották meg a szuperbiztonságosnak kikiáltott szerb fegyházat? A feloszlatott különleges alakulatok volt parancsnokát – aki ragadványnevét légiós múltja miatt kapta – Zoran Djindjics szerb kormányfő és Ivan Sztambolics volt szerb elnök meggyilkolása, illetve Vuk Draskovics elleni merényletkísérlet miatt ítélték el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.