Leváltották az engedetlen tábornokot

Barack Obama amerikai elnök tegnap a Fehér Házban bejelentette, hogy elfogadta az afganisztáni szövetséges haderő főparancsnokának lemondását.

MTI
2010. 07. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Obama azután kényszerült ilyen döntésre, hogy Stanley McChrystal tábornok gúnyos és sértő kifejezésekkel illette a kormányzat egyes tagjait egy interjúban. Az elnök azt mondta: nehéz szívvel hozta meg döntését, de ez volt a helyes lépés az afganisztáni küldetés sikere, az amerikai nemzetbiztonság érdekében. „A vitát szívesen veszem a csapatomban, a megosztottságot azonban nem tűröm” – jelentette ki a CNN által szokatlanul kemény hangúnak minősített nyilatkozatában. Bejelentette, hogy az afganisztáni főparancsnoki tisztre David Petraeus tábornokot, az amerikai középső parancsnokság vezetőjét jelöli. Petraeus – a 2007-es iraki csapaterősítési terv megalkotója – eddig McChrystal főnöke volt.
McChrystal aznap reggel mintegy húszperces találkozón egyeztetett Obamával, és személyesen kért bocsánatot megjegyzéseiért, majd a délelőtti afganisztáni háborús tanácskozáson a Fehér Házban már nem is vett részt. A tábornok egy magazinnak adott riportban felfedte, hogy ő és környezete korábban méltatlan, gúnyos hangnemben beszélt Obama elnökről és tanácsadóiról. Az interjú miatt Kabulból hazarendelt tábornok a Rolling Stone magazinnak egyebek mellett arról beszélt: csalódott, amikor első ízben találkozott Obamával, úgy érezte, az elnök felkészületlen. Elmondta: bár Obamára szavazott az elnökválasztáson, kettejüknek nem sikerült közös nevezőre jutni, és meglehetősen nehéz volt meggyőzni a vonakodó elnököt arról, hogy még több katonára van szükség Afganisztánban. Jim Jones nemzetbiztonsági tanácsadót a cikk szerint a tábornok egy segédje bohócnak nevezte. A tábornok környezetéből mások Joe Biden családnevével élcelődtek (Biden helyett azt mondták, Bite me – harapj meg), mivel az alelnök ellenezte az afganisztáni csapaterősítést.
A parancsnokságon áprilisban többnapos riportot készítő újságíró eközben arról számolt be, hogy vendéglátói különösebb bizalomépítés nélkül tették azokat a megjegyzéseket a füle hallatára, amelyeket leírt, s amelyek hitelességét eddig senki sem kérdőjelezte meg. Beszédes, hogy Michael Hastingsot többször is szembesítették azzal a kérdéssel, hogy a katonák szokatlan őszintesége nem volt-e megtervezett kommunikációs manőver része, amellyel, úgymond, szándékosan akarták kiteregetni a szenynyest. Az újságíró nem zárta ki ezt a lehetőséget.
Közben nem áll meg a háború: júniusban eddig 69 szövetséges katona halt meg Afganisztánban, így könnyen meglehet, hogy a kilenc éve tartó hadműveleteknek ez lesz a legvéresebb hónapja. Változik a résztvevő országok hozzáállása is: Ausztrália tegnap bejelentette, hogy a következő 2-4 évben csökkenti csapatai létszámát, míg Bulgária hatvanöt fővel erősíti csapatait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.