Alaposan elszámította magát az Oszkó Péter vezette Pénzügyminisztérium az idei költségvetés tervezésekor. A júniusi adatok szerint – tavalyhoz képest – jóval kevesebb bevételre tett szert szinte minden adónemnél az állam, nagyrészt ez az oka annak, hogy már most az egész évre tervezett deficit 120 százalékánál jár a büdzsé. A Nemzetgazdasági Minisztérium tegnap közölt adatai szerint egy hónap alatt csaknem 300 milliárd forinttal ugrott meg az államháztartás hiánya, ami egyértelműen jelzi, hogy a kormányváltás előtti költekezések számláinak egy részét már az új kormánynak kellett kifizetnie, miközben az idei bevételek tervezésénél enyhén szólva is túl optimista volt a Bajnai-kabinet. A személyi jövedelemadónál eddig 14 százalékkal, a társasági adónál 24, a jövedéki adóknál pedig 15 százalékkal kevesebb pénz folyt be, mint tavaly, ráadásul a regisztrációs adónál és az illetékek terén is sokkal rosszabbul áll a kassza.
– Már év elején lehetett látni, hogy rosszul tervezték az idei költségvetést, és irreálisan magas adóbevételekkel kalkulált az előző kabinet – nyilatkozta lapunknak Mellár Tamás. A Századvég Gazdaságkutató Intézet igazgatója szerint a júniusi adatok azt mutatják, hogy már most 300 milliárd forintnyi rés van a költségvetésben, amit a második fél évben kell valahogy betömni. A szakember leszögezte: a Bajnai-kabinet által tervezett 0,6 százalékos visszaesés helyett enyhe növekedés várható, tehát az adóbevételeknek elvileg még jobban kellene alakulniuk. – A számok azt mutatják, hogy bármennyire is tagadták, volt túlköltekezés a kormányváltás előtti hónapokban – fűzte hozzá Mellár. Hangsúlyozta: nem véletlenül fogalmazta meg az idei költségvetésben foglalt számokkal kapcsolatos aggályait a 29 közgazdász.
Hasonló kételyeknek adott hangot az idei hiány tartásával kapcsolatban Madár István, a portfolio.hu elemzője is, aki szerint a júniusi számok elbizonytalanították, tartható-e az idén a GDP-hez mért 3,8 százalékos deficit. A bevételek elmaradásával kapcsolatban elmondta: a magyar gazdaságot jelenleg az export húzza, az ehhez kapcsolódó adóbevételek azonban sokkal alacsonyabbak, mintha a belső fogyasztás élénkült volna meg. A közgazdász szerint a lakossági kereslet növekedésére az idén nem számíthatunk, ráadásul az üzemanyagok eladásánál is jelentős a visszaesés, amelynél a negatív hatás a jövedéki adóknál érződik.

Kiderült, mi lehetett Tseber Rolanddal Ukrajna valódi célja