Lyukas az átadott büdzsé

A választás előtti túlköltekezés és a rosszul tervezett adóbevételek miatt jutottunk mostanra oda, hogy csaknem 300 milliárd forintos lyuk tátong az idei költségvetésben – derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium tegnap közölt adataiból. Szakértők szerint emiatt különösen nehéz lesz tartani az ez évre kitűzött hiánycélt.

Szabó Anna
2010. 07. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alaposan elszámította magát az Oszkó Péter vezette Pénzügyminisztérium az idei költségvetés tervezésekor. A júniusi adatok szerint – tavalyhoz képest – jóval kevesebb bevételre tett szert szinte minden adónemnél az állam, nagyrészt ez az oka annak, hogy már most az egész évre tervezett deficit 120 százalékánál jár a büdzsé. A Nemzetgazdasági Minisztérium tegnap közölt adatai szerint egy hónap alatt csaknem 300 milliárd forinttal ugrott meg az államháztartás hiánya, ami egyértelműen jelzi, hogy a kormányváltás előtti költekezések számláinak egy részét már az új kormánynak kellett kifizetnie, miközben az idei bevételek tervezésénél enyhén szólva is túl optimista volt a Bajnai-kabinet. A személyi jövedelemadónál eddig 14 százalékkal, a társasági adónál 24, a jövedéki adóknál pedig 15 százalékkal kevesebb pénz folyt be, mint tavaly, ráadásul a regisztrációs adónál és az illetékek terén is sokkal rosszabbul áll a kassza.
– Már év elején lehetett látni, hogy rosszul tervezték az idei költségvetést, és irreálisan magas adóbevételekkel kalkulált az előző kabinet – nyilatkozta lapunknak Mellár Tamás. A Századvég Gazdaságkutató Intézet igazgatója szerint a júniusi adatok azt mutatják, hogy már most 300 milliárd forintnyi rés van a költségvetésben, amit a második fél évben kell valahogy betömni. A szakember leszögezte: a Bajnai-kabinet által tervezett 0,6 százalékos visszaesés helyett enyhe növekedés várható, tehát az adóbevételeknek elvileg még jobban kellene alakulniuk. – A számok azt mutatják, hogy bármennyire is tagadták, volt túlköltekezés a kormányváltás előtti hónapokban – fűzte hozzá Mellár. Hangsúlyozta: nem véletlenül fogalmazta meg az idei költségvetésben foglalt számokkal kapcsolatos aggályait a 29 közgazdász.
Hasonló kételyeknek adott hangot az idei hiány tartásával kapcsolatban Madár István, a portfolio.hu elemzője is, aki szerint a júniusi számok elbizonytalanították, tartható-e az idén a GDP-hez mért 3,8 százalékos deficit. A bevételek elmaradásával kapcsolatban elmondta: a magyar gazdaságot jelenleg az export húzza, az ehhez kapcsolódó adóbevételek azonban sokkal alacsonyabbak, mintha a belső fogyasztás élénkült volna meg. A közgazdász szerint a lakossági kereslet növekedésére az idén nem számíthatunk, ráadásul az üzemanyagok eladásánál is jelentős a visszaesés, amelynél a negatív hatás a jövedéki adóknál érződik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.