Magára marad Simor?

Munkatársunktól
2010. 07. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyáltalán nem vehető biztosra, hogy az Európai Központi Bank (EKB) érdemben kiállna Simor András, illetve a jegybankelnök havi 8,3 millió forintos fizetése mellett – legalábbis erre utal, hogy Frankfurt egyáltalán nem ellenezte az egyes európai jegybankároktól érkező fizetéscsökkentési vagy fizetésemelés-mellőzési kérelmeket. Észtországban például tavaly vágták vissza a központi bank vezetőjének a bérét: a mintegy 2,6 millió forintnak megfelelő havi juttatás tíz százalékkal csökkent, és az intézkedés nem váltotta ki az EKB ellenállását.
A nyugat-európai megszorítócsomagok miatt és a közvélemény nyomására több országban már lemondtak fizetésemelésükról a jegybankok vezetői. Nagy-Britanniában Mervyn King elnök a jövő évi béremelését sem kérte, az EKB pedig semmiféle kifogást nem emelt az önkéntes mérséklés ellen.
Az EKB a román jegybankelnök 7000 eurós, mintegy kétmillió forintos havi juttatásának 25 százalékos mérséklésével kapcsolatban kiadott véleményében az általános megállapításokon túl nem elsősorban a fizetéscsökkentést, hanem főként azt kifogásolta, hogy a bankot nem értesítették időben a lépésről.
Hazánkban egészen más a helyzet. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ugyanis idén 69 milliárd, jövőre pedig 55 milliárd forintos veszteséget termel az Állami Számvevőszék szerint, így a büdzsének 2012-ben várhatóan 49 milliárd forintot kell megtérítenie a jegybank számára, vagyis a fizetéseken megspórolt pénz mindenképpen visszakerül a jegybankhoz. Az elnöki fizetésről az EKB egyébként is csak úgynevezett jogi véleményt alkot, amelynek kevés érdemi következménye lehet. Ezt mutatja az a 2004-es ügy is, amikor Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az MNB tiltakozása ellenére a saját jelöltjeivel bővíttette ki a monetáris tanácsot. Az EKB és az MNB akkor hiába tiltakozott, a törvényt végül elfogadta a parlament szocialista-szabaddemokrata többsége. A jegybank függetlenségének csorbulását jelzi, hogy jelenleg csak olyan személyek ülnek a monetáris tanácsban, akiket közvetetten vagy közvetlenül Gyurcsány Ferenc választott ki, ennek ellenére az EKB levette napirendről a magyar testület egyoldalú módosításának kérdését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.