Részlet egy párbeszédből: gond van háromezer-ötszáz „csomag” elhelyezésével. E dialógus nem egy szállítmányozó cég alkalmazottjai, hanem szerb katonák között folyt rádión, még 1995 nyarán, Srebrenicában. A beszélgetést a békefenntartók lehallgatták.
A boszniai szerb hadsereg és a Skorpiók nevű alakulat 1995. július 11-től 18-ig több mint 7000 – más források szerint majdnem 9000 – mozlim férfit és fiút mészárolt le egy kelet-boszniai kisváros, az ENSZ által védett, biztonságos övezetnek nyilvánított Srebrenica környékén. A mészárlások idején húszezer nőt erőszakoltak meg. A légi kémfelvételek, a lehallgatott beszélgetések, a tömegsírok feltárásai alapján, a tanúk beszámolói szerint tervszerű népirtás folyt.
Nem lehet eldönteni, hogy a Centrális Galéria dokumentumokat és dokumentumfilmeket felvonultató tárlatán mi a leginkább gyomorforgató: a bestiális kegyetlenség vagy – a fentebb idézett párbeszédből is kitűnő – a cinizmus, ahogyan ezrek lemészárlásához álltak hozzá a gyilkosok. Iskola, futballpálya: gyűjtőtábor. Ám éppen ilyen gyomorforgató a holland ENSZ-katonák tétlensége is, egyáltalán, az ENSZ tétlensége: Srebrenica akkor már hónapok óta ostrom alatt állt, a városba menekült mozlimok éheztek és szomjaztak. Még egy általános iskolás is kikövetkeztethette volna, milyen sors várhat a menekültekre, ha a békefenntartók nem avatkoznak be. De láttuk már a kéksisakosok hasonló működését Szomáliában és a Gázai övezetben is. Míg vannak hadseregek, ahol nem kell parancsot végrehajtani, ha az emberiségellenes bűntettre szólít fel, addig – úgy látszik – vannak hadseregek, amelyek parancs nélkül nem akadályozzák meg a népirtást, bár volna rá lehetősége.
Kutatható dokumentumok, filmek a vetítőben, monitorokon, kiégett pázsitot utánzó szőnyeg a lábunk alatt, és tömény iszony: a Centrális Galéria kiállításán ez vár a látogatóra. Akitől az angol nyelv magas szintű ismeretét is megkövetelik itt: a filmek angol nyelvűek vagy angol feliratosak.
Szegedtől alig háromszáz kilométeres autóút vezet Srebrenicáig. A tömeggyilkosságok fő felelőse, Ratko Mladics vezérkari főnök pedig még mindig szabadlábon van.
(Srebrenica – Feltárás. Centrális Galéria, V., Arany János utca 32. Megtekinthető július 2-ig.)

Ez most komoly? Az M44 végre elérhet a határig – térképen is mutatjuk