Nagyvadra vadászni

K Ö N Y V E S H Á Z

Ughy Szabina
2010. 07. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aki nem szeret kétszer elolvasni egy könyvet, vagy visszalapozni egy-egy részhez, amely több oldal után is kísérti, az ne olvassa el Rubin Szilárd Római Egyes című munkáját! Ezzel együtt pedig mondjon le a magyar prózairodalom egyik legszebb szerelemi történetéről is!
A közelmúltban elhunyt Rubin Szilárd nem tartozik ismert íróink közé, holott Szentkuthy Miklós és Pilinszky János is kiváló tehetségnek tartotta. Csirkejáték című regénye folytatásaként értelmezhető az 1985 után most újra megjelent Római Egyes, amelyet szeptembertől a németországi közönség is a kezébe vehet. Mindkét könyvre jellemző az Alain-Fournier-t és Proustot megidéző stílus, az emlékezés technikáján alapuló, lazább fonatú, öntükröző elbeszélés. A Római Egyesben az emlékezet kiszámíthatatlan logikája szerint, olykor igen szűkszavúan csak egy-egy előre- vagy visszautalást enged meg magának az elbeszélő főhős, Rostás Levente, máskor hosszabban elmerül egy-egy apró részletben. Erre az indázó stílusra rímel egy nyugtalan, vergődő szerelem története. A történet mozgatórugója egy nő, a Nő, a „nagyvadra vadászó” Piroska. Ő az, akiből kiindul és akihez elvezet minden emlékszál, hasonlóan Proust híres Madeleine-süteményéhez. Rostás iránta érzett szenvedélye mindvégig olyan ridegséggel ábrázolódik, amelyre csak a kegyetlen önmegfigyelők képesek. Ez az egyetlen eszköze, hogy felszámolja a szerelmét, még ha ezzel együtt saját életétől is el kell szakadnia. Így kímél meg minket az önsajnálattól és egy szerelemes történet unalmától.
A regényt többen kulcsregényként emlegetik, hiszen a Római Egyesben feltűnő művészvilág alakjai jól azonosíthatók. A regény főhőse, Rostás Levente nyilvánvalóan Rubin Szilárd maga, de ott vannak mellette legjobb barátai: Pilinszky János (Martinszky) és Jancsó Miklós (Czakó Miklós) is. Sajátos portrék rajzolódnak így ki, finom részletekkel gazdagítva a kor művészeiről alkotott képünket. A kor pedig az ötvenes-hatvanas évek Magyarországa, ahol „nyáron van tél, és télen van nyár”. Azonban a nyomasztó hangulatú hétköznapok, amelyek számunkra lassan történelemmé érnek, csak utalásokban jelennek meg. A középpontban mindvégig az önmagával és az emlékeivel küzdő Rostás áll, aki – bár meglett férfiként ismerjük meg – az olvasó és önmaga számára is világossá teszi, nem nőtt föl, csak közben eltelt egy emberöltőnyi élet és egy szerelem.
(Rubin Szilárd: Római Egyes. Magvető Kiadó, Budapest, 2010. Ára: 2290 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.