Komorowski ünnepel. A kincstári optimizmus indokolt, hiszen a jobbközép kormányzó párt jelöltje közel ötszázaléknyi különbséggel nyerte a választások első fordulóját, s jó esélye van a végső győzelemre is. Ugyanígy örülhet azonban Jaroslaw Kaczynski is. A nemzeti konzervatív ellenzéki erő képviseletében igazolta, hogy nagy harcos, a PiS feljövőben van, s nem lehet leírni. Bizonyos szempontból nyertesnek érezheti magát Grzegorz Napieralski is, aki a vártnál jobb eredményt elérve olyan politikai tőkére tett szert, amellyel esélye nyílhat a padlón lévő baloldal összeszedésére, s Komorowski mellé állva akár befolyásolhatja a második forduló kimenetelét is.
Győztesből egyelőre tehát van, ha úgy tetszik, három is, ami egyben azt is előrevetíti, hogy a verseny nem lefutott. Ez azonban korántsem meglepetés. Öt éve a szmolenszki katasztrófa során életét vesztő Lech Kaczynski hasonló helyzetből fordított a Komorowskinál karizmatikusabb Donald Tusk ellen. Lehetett tehát számítani arra, hogy az eredmény most is szorosabb lesz, mint azt egyes közvélemény-kutatók jelezték. Magyarázható ez egyrészt Kaczynski karizmájával, másrészt a PiS általában nagyobb mozgósító képességével. Ehhez járult még, hogy a PO és a lengyel értelmiség jelentős és befolyásos részének reményeivel szemben a baloldali elektorátus nem állt Komorowski mögé, hanem a vártnál nagyobb számban adta le a szavazatát az SLD jelöltjére, Grzegorz Napieralskira.
A majdhogynem hibahatáron belüli különbség tehát egyértelműen nyílttá teszi a második fordulót. Komorowski továbbra is elsősorban a baloldal szavazataira számíthat, azonban elemzők szerint Napieralski közel 14 százalékának akkor is legfeljebb a liberálisabb felét kaphatja meg, ha az SLD a PO támogatására szólítja fel táborát. Ez akár elég is lehet a végső győzelemre, komoly kérdés azonban az is, mennyire támaszkodhat Komorowski a baloldalra. Ha ugyanis nyíltan elmozdul az SLD felé, az legkésőbb a jövőre esedékes parlamenti választásokon visszaüthet.

Ennyi a belépő a 200. Anna-bálra – brutális jegyárak