Önfeladás vagy megoldás

A cigány vajdák, illetve Horváth Aladár roma polgárjogi aktivista korábbi hasonló megnyilvánulásai után most, a választás közeledtével Csík Tamás, az Integrációs Romaszövetség elnöke vetette föl: meg kellene szüntetni a cigány kisebbségi önkormányzati rendszert. Hegedűs István, a Lungo Drom elnökhelyettese szerint kollektív önfeladás volna a cigány társadalomtól, ha ilyen kezdeményezést felkarolna.

Joó István
2010. 07. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közös jövő? Romák és nem romák közös jövőjét hirdetve főpolgármester-jelöltként akar indulni az őszi önkormányzati választásokon Makai István, a Roma Polgári Tömörülés (RPT) elnöke. A roma politikus közölte: terveik szerint jelöltjeik valamennyi választókörzetben elindulnak a fővárosban. – Az elmúlt években számtalan feszültség halmozódott fel a társadalomban, de szerencsére idén tavasszal egy új világ, egy új kezdet fényei is megjelentek, s ebből az új korszakból a romáknak is ki kell venniük a részüket, felismerve, hogy követtek el hibákat, de tudnak és akarnak változtatni. Makai szerint az első és legfontosabb feladat a reménytelenség legyőzése. A romák integrációja egyetlen útjának a polgárosodást tarja, ehhez nem segélyezést, hanem minél több munkahelyet, minőségi oktatást, több bizalmat és nagyobb lehetőséget kér. (MN)


Aparlamentnek a kisebbségi önkormányzati testületek létszámát nem csökkentenie kellett volna, hanem egyenesen megszüntetni, legalábbis a roma kisebbség vonatkozásában – véli Csík Tamás, az Integrációs Romaszövetség elnöke, az egyik cigány portál, a C-Press Hírügynökség főszerkesztője. Ismert: az Országgyűlés a minap módosította a kisebbségi önkormányzati választási törvényt. Ennek eredményeként a 13 hazai kisebbség minden egyes helyi önkormányzatának – a közelgő új ciklustól – immár nem öt, hanem csak négy tagja lehet. A területi – azaz megyei és fővárosi – kisebbségi önkormányzatok megválasztható képviselőinek száma is csökken, kilencről hétre.
– Elképesztő, hogy cigány kisebbségi önkormányzati képviselő, de akár OCÖ-elnök is lehet akár az is, aki írni, olvasni, fogalmazni sem tud, nem ismeri a pályázati rendszert, ellenben netán többszörösen büntetett előéletű – mondta lapunknak Csík Tamás. Szerinte az Országos Cigány Önkormányzat láthatóan évek hosszú sora óta a korrupció melegágya, ráadásul egyes pártokat szolgál ki.
Az Integrációs Romaszövetség vezetője szerint az is etnobiznisz, hogy gyakran az egyes településeken élő cigány közösségben pár nagycsalád választja ki a legerősebb és leggazdagabb helyi tagját a képviseletre, aki ennélfogva a helyhatóságok vagy országos szinten a kormány legitim tárgyalópartnere lesz. Felhozta, hogy a cigány kisebbségi önkormányzati rendszer nem tudja átvállalni a romák lakhatási, egészségügyi, oktatási és egyéb problémáit. Márpedig sokan ilyen kormányzati és helyhatósági funkciókat várnak el e testületektől, amelyeknek nincs szükséges jogosítványuk, pénzeszközük. Csík felidézte, a legnagyobb hazai kisebbségnek, a cigány etnikumnak egyedülálló szociális és integrációs problémái vannak, ebben is különbözik a magát nemzetiségként definiáló másik 12 népcsoporttól. Végül Csík Tamás ama roma civil szervezetek támogatása mellett tette le a garast, amelyek hitelesek, jól működők, kellő taglétszámuk van és elkötelezettek a magyarországi cigány közösségekért.
– A kisebbségi autonómia szétverését, a kollektív önfeladást rendszerint sértett romák szorgalmazzák, akik valaha nem kaptak kellő felhatalmazást a közösségtől – kommentálta az ismét felbukkanó véleményt Hegedűs István, a Lungo Drom cigányszervezet országos elnökhelyettese, Baranya megyei elnöke. Az ellenzéki OCÖ-képviselő rávilágított: a hazai kisebbségi törvény komoly érdekérvényesítési lehetőségeket hordoz a cigányság számára is. A helyi cigány kisebbségi önkormányzat elnökének állandó tárgyalási joga van a települési önkormányzati üléseken, közfoglalkoztatási tervet a roma önkormányzatok nélkül nem fogadhatnak el. A nemzetiségi oktatás mikéntjébe is beleszólásuk van e testületeknek. Hegedűs azt elismerte, hogy vannak szélsőséges esetek helyi, területi és országos szinten – a Lungo Drom ilyen erőkkel küzd például a baloldali vezetésű, pénzügyi botrányokkal terhelt OCÖ-ben –, de hozzátette: kiemelkedően jó példák is akadnak. – Bízhatunk abban, hogy a cigány közösség integrációjának előrehaladtával az önkormányzatiságának minősége is előre halad, ám ilyen rendszer nélkül sohasem volna lehetséges a felzárkózás – mondta a Lungo Drom elnökhelyettese.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.