Politikamentes rendvédelem

Swendt Pál
2010. 07. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bocsánat. Az MSZP a honvédség és a rendőrség állománya nevében bocsánatkérésre szólította fel Lázár Jánost. Harangozó Tamás, az MSZP elnökségi tagja szerint a fideszes politikus keddi parlamenti felszólalásában az összes rendőrt megsértette azzal, hogy az egész állományt a kommunista rendszerben újjászervezett rendőrséggel azonosította. (MTI)


Politikai kérdés, hogy a rendvédelmi szervek minél távolabbra kerüljenek a politikától. Ennek alapján nyújtottak be alkotmánymódosító javaslatot Lázár János és Kocsis Máté fideszes politikusok, akik szerint 2006 óta az érintett szervek jelentősen összefonódtak a politikával, és a társadalom jogosan igényli a változást.
Régi cél és jogos társadalmi igény, hogy a fegyveres és rendvédelmi szervezetek politikamentesek legyenek. Az alkotmány megváltoztatásával garantálni lehet, hogy a honvédség, a rendőrség és a nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos tagjai, mint a végrehajtó hatalmat gyakorló tisztségviselők ne lehessenek egyben a törvényhozó vagy jogalkotó hatalmak tagjai, illetve jelöltként se indulhassanak a türelmi idő előtt. Ezzel az indokolással nyújtották be az alkotmánymódosító javaslatot a fideszes frakcióvezető és a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának elnöke. Kocsis a módosítás kapcsán tartott tájékozatón azt mondta, politikai döntés született, amely része annak a választási kampányban is megfogalmazott ígéretnek, hogy új rendőrséget szeretnének, mert tapasztalataik szerint különösen 2006 óta az érintett szervek jelentősen összefonódtak a politikával. A képviselő cáfolta, hogy Borkai Zsolt, Győr fideszes polgármestere miatt csökkent indítványukban öt helyett három évre az a kitétel, amely erre az időszakra nem engedélyezné, hogy a rendvédelmi szervek tagjai megbízatásuk megszűnése után jelöltként induljanak az országgyűlési, az európai parlamenti, a helyi önkormányzati és a kisebbségi választásokon. A bizottság elnöke azt mondta, a kérdést a frakció megvitatta, volt olyan, aki tíz évben szabta volna meg a tiltást, azonban végül úgy találták, hogy a három évben meghatározott távoltartás már biztosítja az alkotmányos garanciákat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.