Júniusban rekordszintre, 8877-re emelkedett az első fél évben fizetésképtelenség miatt bedőlt cégek száma. Az év első hat hónapjában 15 százalékkal több hazai vállalkozás felszámolását tették közzé, mint egy esztendővel korábban – közölte az Opten céginformációs szolgáltató. Júniusban 1682 felszámolási eljárás indult, ami csak 14-gyel marad el a mindenkori negatív rekordtól.
– A cégstatisztika nem igazolja a magyar gazdaság növekedésével kapcsolatos optimizmust. Minden idők második leggyászosabb hónapja lett az idei nyárelő. Mindig hangsúlyoztuk, hogy a cégek számára a válság nem akkor ér véget, amikor növekedésbe fordul a GDP, mert az utóbbi időszakban megrendült anyagi helyzetben lévő vállalkozások ebből már nem tudják kivenni a részüket – mondta Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója. A szakember szerint azok a vállalkozások, amelyek 2008-ig kedvező feltételek között részben hitelből növekedtek, zömmel felélték tartalékaikat, mert a csökkenő megrendelésállomány mellett az adósság törlesztése is gondot okozott. Erre elbocsátásokkal és a kapacitások leépítésével reagáltak.
Júniusban 1107 cég bezárásáról döntöttek a tulajdonosok saját elhatározásból, ez 10 százalékos csökkenés az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Ám a fél év egészét tekintve más a helyzet, a 7265 végelszámolás 8,5 százalékos növekedést jelent 2009 azonos időszakához képest.
Erősödő bizalom. A kormányzati akcióterv június eleji bejelentését követően tovább erősödött a mikro-, kis- és közepes vállalkozások elkövetkezendő egy évre vonatkozó várakozásait jelző K&H kkv bizalmi index értéke, ami jelenleg hat ponton áll. Az index értékének emelkedését leginkább a vállalkozásbarát gazdaságpolitikával és a közterhek csökkenésével kapcsolatos pozitív várakozások eredményezték. A hazai, kétmilliárd forintos éves árbevétel alatti vállalkozások várakozásait 2004 óta jelző mutató története során második alkalommal áttörte a nulla szintet, és hatéves rekord- szintre emelkedett.

Megfeneklett egy uszály Dunaföldvárnál