Románia elvette a Duna árterét

A katasztrofális romániai áradások megmutatták, hogy a Duna és mellékfolyóinak vízgyűjtő területét mielőbb viszsza kell adni a természetnek – áll a Természetvédelmi Világalap most közzétett tanulmányában. A szervezet szakértői szerint a romániai folyamszakaszhoz tartozó ártér nagy részét építkezők és gazdálkodók foglalták el.

Hírösszefoglaló
2010. 07. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Duna árterülete a folyam és az azt tápláló mellékfolyók romániai szakaszán sokkal kisebbre zsugorodott, mint eddig gondolták – áll a Természetvédelmi Világalap (WWF) friss jelentésében. Az elmúlt évekhez hasonlóan az idei súlyos áradások is elsősorban a meggondolatlan emberi tevékenység következményei, a Duna árterének hetven százalékát ugyanis beépítették vagy átengedték a mezőgazdaságnak.
A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az árterek természetes szivacsként nagy mennyiségű vizet raktároznak el, amelyet aztán lassan és biztonságosan bocsátanak vissza a folyókba és a talajba. Ha azonban ezeket a területeket elvágják a folyómedertől, és átadják az agráriumnak, miként az a Duna alsó szakaszán már megtörtént, számolni kell azzal, hogy a vizek pusztítása évről évre nagyobb és fenyegetőbb lesz. Romániában 2006 óta minden évben a korábbinál több emberéletet követelnek és nagyobb kárt okoznak a mind hevesebb áradások. Az idei árvizek miatt már huszonöt ember vesztette életét, s az ország keleti részén a hónap elején több mint 13 ezren kényszerültek átmeneti szállásokra. A víz 162 településen több mint ötezer házat, 59184 hektárnyi erdőt és szántóföldet árasztott el. A Duna az elmúlt napokban az ország egyik legnagyobb városát: Galacot is elöntéssel fenyegette.
A Duna ártere más európai országokban is zsugorodik, ezért a vízgyűjtő terület megmentésére irányuló programhoz valamennyi Duna menti ország csatlakozott. A folyam teljes hosszából (2860 kilométer) azonban 1075 kilométer Románia területén halad keresztül, a fenyegetett árterület tehát itt a legnagyobb.
Orieta Hulea, a WWF Duna– Kárpátok programjának igazgatója szerint a kormánynak legkésőbb 2015-ig helyre kellene állítani az árterület nagy részének eredeti funkcióját ahhoz, hogy elkerülhetők legyenek a további katasztrófák. Ezt eredetileg 476 ezer hektáron tervezték, de pénzügyi nehézségek és megfontolások miatt a megvalósítás elhúzódhat. Orieta Hulea arra hívta fel a figyelmet, hogy ha csak százezer hektárt adnának vissza a természetnek, ennek költsége jóval kisebb volna, mint az áradások okozta károk összege.
A WWF a holland példára is igyekszik ráirányítani a romániai hatóságok figyelmét. Hollandia már tizenhét évvel ezelőtt elindította rehabilitációs programját, mert ráébredt arra, hogy a töltések nem magasíthatók a végtelenségig. Ezúttal is bizonyosodott, hogy a természettel együtt kell működni, az ellene vívott harc értelmetlen – hangsúlyozzák a világszervezet szakemberei.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.