Schmitt Pál a Fidesz államfőjelöltje

Orbán Viktor írásban azt javasolta a Fidesz és a KDNP képviselőinek, hogy Schmitt Pált jelöljék, majd válasszák meg Magyarország következő köztársasági elnökének. A lapunk birtokába jutott levélből kiderül, hogy a miniszterelnök döntéséről már korábban tájékoztatta Sólyom László jelenlegi köztársasági elnököt is. Schmitt lapunknak elmondta, hogy a kormánypárti frakciószövetség után hétfőn az MSZP-frakció előtt válaszol a szocialisták kérdéseire, akik Balogh Andrást jelölték az államfői posztra.

Szilágyi Richárd
2010. 07. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eljuttatta a miniszterelnök-pártelnök a jelölésről szóló levelet Lázár Jánosnak, a Fidesz, valamint Harrach Péternek, a KDNP képviselőcsoportja vezetőjének, és arra kérte őket, hogy a frakciószövetség ma délutáni ülésén ismertessék annak tartalmát a képviselőkkel – jelentette be egy tegnapi sajtótájékoztatóján Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője. A Magyar Nemzet birtokába jutott levélből kiderül, hogy előzőleg a jelölésről tárgyalt a Fidesz országos elnöksége, majd ezután Orbán Viktor megbeszéléseket folytatott a jelöltekkel, valamint egyeztetett a Fidesz–KDNP-frakciószövetség elnökségével is. – Ezek után, az ilyenkor elvárható tiszteletadás mellett jelölésemről tájékoztattam a hivatalban lévő köztársasági elnököt – írta Orbán Viktor. A levélből nem derül ki a többi jelölt neve, de információink szerint Schmitt Pálon kívül szóba került Sólyom László jelenlegi államfő, Pálinkás József, Vizi E. Szilveszter, Áder János, Tőkés László és Roska Tamás neve is. „Meggyőződésem, hogy a köztársaság első polgárának súlyos, ugyanakkor tiszteletet érdemlő hivatását Schmitt Pál képes lesz méltó módon ellátni” – olvasható Orbán Viktor levelében.
*
Örömmel fogadtam el Orbán Viktor felkérését a köztársasági elnöki tisztségre – közölte a tegnapi bejelentést követően Schmitt Pál. A házelnök parlamenti dolgozószobája előtt tett rövid nyilatkozatában csak annyit árult el: ma a Fidesz– KDNP-frakciószövetség előtt ismerteti az elnöki munkáról alkotott nézeteit, felkészülését és terveit. Lapunknak később elmondta, hogy nagy megtiszteltetésnek tartja a jelölést, és a frakciószövetség tájékoztatása után hétfőn az MSZP-frakció előtt válaszol a szocialisták kérdéseire is. A fideszes politikus az áprilisi választások után az Európai Parlamentből tért haza az Országgyűlés elnöki székébe. Harrach Péter, a KDNP elnöke alkalmas jelöltnek tartja Schmittet, de végleges álláspontjukat a csütörtöki közös frakcióülésen alakítják ki. A miniszterelnök szóvivője kérdésre válaszolva tegnap azt is közölte, az még nem került szóba, hogy ki pótolhatja Schmittet a házelnöki székben, sajtóhírek szerint azonban erre Kövér Lászlónak, a Fidesz országos választmánya elnökének van a legnagyobb esélye.
Amint azt korábban megírtuk, a Fidesz–KDNP mai közös frakcióülésén dönt a hivatalos jelölésről, amelyet holnap délig kell benyújtaniuk az Országgyűlésnek. Ezt követően a Tisztelt Ház június 29-én – a kétharmados többség birtokában várhatóan már az első körben – megválasztja a Magyar Köztársaság új elnökét. Schmitt Pál ellenfele, Balogh András az MSZP köztársasági elnökjelöltje lesz a jövő heti szavazáson, ahol eldől, hogy Sólyom László mandátumának lejárta után, ki költözik augusztusban a Sándor-palotába.
Török Gábor politológus nem zárja ki annak lehetőségét, hogy Schmitt Pál elesik néhány koalíciós szavazattól. Az elemző a köztársasági elnök választása kapcsán saját blogjában így fogalmazott: „nem hiszem, hogy a Fidesz ezúttal is a 2005-öshöz hasonló önkéntes ellenőrzést rendelne el, így aztán érdekes lesz megnézni, hogy minden kormánypárti szavazat Schmitt Pálra érkezik-e. Különösen izgalmas kérdés, hogy eredményes lesz-e már az első fordulóban a szavazás; ha a kétharmadosnál nagyobb kormánytöbbség további forduló(k)ra kényszerülne – ez ma nem látszik valószínűnek, de kizárni sem lehet –, annak komoly üzenetértéke lenne.”
– Meglepetés lenne, ha Schmitt Pál nem kapná meg a képviselők kétharmadának támogatását már az első fordulóban – mondta lapunknak Mráz Ágoston Sámuel. A politikai elemző szerint „a titkos szavazások mindig alkalmasak a belső ellenzék elégedetlenségének kifejezésére”, a Fidesz–KDNP helyzete viszont nem ugyanaz, mint az öt évvel ezelőtti, szétzilált koalícióé. A politológus szerint inkább azt lesz érdemes figyelni, hogy a hatalmi harcok által terhelt szocialisták, már amennyire ez a szavazás eredményéből kiderül, egységesen kiállnak-e az MSZP által jelölt Balogh András mellett.

Sólyom tudomásul vette. A jelenlegi köztársasági elnök már a választások előtt megértette, hogy nemkívánatos újabb öt évig az általa képviselt elnöki felfogás – derül ki a Heti Válasznak adott mai interjúból. Sólyom László szerint ezt nem volt könnyű tudomásul vennie, de elmondása alapján jó lelkiismerettel fejezi be munkáját.
– Mostanában olyanok is velem védetnék a demokráciát, akik nyolc évig vidáman taposták – válaszolta Sólyom arra a kérdésre, hogy veszélyben érzi-e az alkotmányosságot. Az államfő egy ciklus alatt igyekezett elvégezni mindazt, amit célul tűzött ki, de nem ért egyet azzal a jobboldalon beégett tévképzettel, amely szerint a jelenlegi kommunista alkotmány lenne. Jól működőnek értékelte az Orbán Viktorral való kapcsolatát, ugyanakkor jelezte, hogy a mostani törvénydömpingnek megvannak a hátulütői.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.