Sziklák és barlangok között Putnokig

Bár a Szilvásvárad környéki látnivalókat, a Lillafüred melletti völgyeket és barlangokat és az Istállós-kőt sem érinti, mégis az egyik legszebb kéktúraszakaszként maradt meg emlékezetünkben a Szarvaskő és Putnok közötti etap. A szép – meglepő módon főként bükkös – erdők mellett ez elsősorban a változatos nagyságú és formájú szikláknak és az ezekből következő barlangoknak köszönhető. Utóbbiak közül néhányat csak messziről láttunk, de volt, amelyikben aludtunk is.

Radványi Benedek
2010. 07. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mi mással lehetne indítani egy nyár eleji kéktúrát, mint meccsnézéssel – gondoltuk az előzetes tervezéskor. Túránk rajtjánál, a szarvaskői kocsmában, a „szakértő közönséggel” együtt elemeztünk ki egy meg nem adott gólt, majd a lefújás előtt kicsivel útnak indultunk a község feletti meredek sziklaszirten álló várhoz. Falmaradványokat nemigen találtunk, szép kilátást annál inkább Eger tarisznyaváránál (az őrség hetente kapott elemózsiát tarisznyájába). A panorámát még néhány további pontról is megcsodálhattuk, majd a barokk Gilitka-kápolnán át értünk az újabb neves látnivalóhoz, a bélapátfalvai ciszterci apátság romjaihoz. Az 1232-ben alapított, majd később újjáépített kolostor templomának legszebb, bejárati oldaláról a Bél-kő felhagyott mészkőbányája is látszik, amit levágott hegynek is mondanak. Miközben átmentünk Bélapátfalván, a lemenő nap az ide-oda kúszó felhőkkel csodálatos fényjátékokat produkált. Ebben a hangulatban érkeztünk a Gyári-tóhoz, majd folytattuk utunkat felfelé.
Estére a Cserepes-kői barlanghoz akartunk érni, sajnos az estével előbb találkoztunk, mint a barlanggal. Elemlámpáink otthon maradtak, mobiltelefonfénnyel kerestük a jelzéseket, ami néhány rét végződésében, valamint a sziklás terepen átvezető ösvényeken nem volt egyszerű. Nem lábunknak volt megerőltető, pszichésen volt nehéz megélni az újabb és újabb útelhagyásokat, de célunkból nem engedtünk. A sziklákkal borított Pes-kő-kapunál szép éjszakai kilátásban volt részünk, majd megpillantva a barlangot megkönnyebbültünk, és beköltöztünk. Az üregben ugyanis szó szerint (és csakis szó szerint) fapados alvóhelyek, plusz egy kályha van kialakítva, nem mindennapi éjszakában volt tehát részünk a Cserepes-kői barlangszálláson. Bár elsőre kissé félelmetes, a hely hangulata óriási.
Reggel a Cserepes-kő gyönyörű sziklamezőjén keresztül haladtunk tovább, majd a bükki őserdő mellett elhaladva – a bekerített területet másfél évszázada kivonták az erdőgazdaságból, ezért hívják így – értünk egy újabb sziklás kilátópontra, a Tar-kőre. Alaposan meg kellett küzdeni a 950 méteres magasságért, de ettől egyértelműen jobban is értékeltük a széles látómezőt. A délre néző panoráma után északra, Bánkútra értünk le. Ekkor úgy tűnt, a még 900 méter felett található hely inkább téli síközpont, mint nyári kirándulócélpont, igazolófüzetünkbe való pecsételésért is szervezkednünk kellett. Innen tovább ereszkedtünk, a bükkös Ördög-oldalon, a fakidőlősekkel nehezített Torma-völgyön keresztül, majd a Pirító-kőn mellett elhaladva értünk Mályinkára. Az italboltban a déli melegben jólesett a fröccs, ahogy a kocsmárossal a focivébéről és a túrázásról való eszmecsere is – kiderült, korábban ő is rendszeres látogatója volt a barlangszállásnak.
Ekkor már beértünk Borsod-Abaúj-Zemplén megyébe, amelyből a kéktúra befejezéséig már nem is tágítunk. Sőt, itt gyakorlatilag a Bükk véget is ért, ám még 19 kilométer hátra volt a tervezett távból. De nem unatkoztunk: bár egy hoszszabb aszfaltos szakasz következett, Dédestapolcsányon az út melletti barlangos Nagy-kőt érintettük, majd a településről kiérve a hatalmas Lázbérci-víztározóhoz értünk. A védett, 6,2 millió köbméter víztömeggel rendelkező tó szépsége csak azért roggyan egy kicsit, mert mesterséges, a víztározó másik végében lévő Upponyi-szoros értékét viszont semmi sem csökkenti. Gyönyörű környék, felettünk kőfülkék, meredek sziklafalak között haladtunk Upponyig, ahol csak egy rövid, jégkrémes pihenőt tarthattunk, hiszen siettünk a putnoki buszunkhoz. Folytatás a Borsodi-dombság és az Aggteleki-karszt vidékén.
(Folytatjuk)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.