Tisztelet Esterházynak

A XX. századi magyar történelem kiemelkedő jelentőségű alakja, a kommunista Csehszlovákia mírovi börtönében elhunyt Esterházy János (1901–1957) előtt tisztelegnek Kárpát-medencei képzőművészek festményei, grafikái, amelyek az Erdős Renée Házban láthatók. Az összeállítás a Pozsonyi Magyar Galéria gyűjteményébe tartozik, vándorkiállításként a régió több városában bemutatják.

P. Szabó Ernő
2010. 07. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Esterházy János volt az egyet-len politikus, aki a Tiso-féle Csehszlovákia parlamentjében 1942. május 15-én, a nácizmus tetőpontján nem szavazta meg a zsidók deportálásáról szóló 68/1942-es törvényt. „A mi jelünk a kereszt, nem pedig a horogkereszt” – mondta, szembeszegülve azokkal az erőkkel, amelyek azokban az években a fasizálódó Szlovákiát vezették. Emberi nagysága már négy évvel korábban is megmutatkozott, amikor is az első bécsi döntés után – noha itt felsőházi tagság és tárca nélküli miniszteri poszt várt volna rá – megmaradt Kassa képviselőjének, hogy a határon túl rekedt magyarokkal vállalja a sorsközösséget. 1944-ben csehek, szlovákok, zsidók, lengyelek százainak segített a szökésben, a háború után mégis – vagy éppen azért, mert jelenlétében lehetetlen lett volna a történelem átírása vagy elfelejtése – a szovjet Gulagra hurcolták, miközben Csehszlovákiában halálra ítélték. Súlyos betegen tért vissza Szibériából, s mivel a halálos ítéletet kegyelemből életfogytiglanra változtatták, tizenkét évnyi szenvedés után a mírovi börtönkórházban hunyt el 1957. március 8-án.
Halálának ötvenedik évfordulóját, 2007-et emlékévvé nyilvánították, a mártír politikus portréja alatt azt a mondatot idézték, amelyet 1939 decemberében mondott el a csehszlovák nemzetgyűlésben: „Nyíltan és bátran vallom a tételt, mely szerint nekünk, magyaroknak és szlovákoknak azt kell keresnünk, ami bennünket közelebb hoz, és nem azt, ami bennünket eltávolít.” A Pozsonyi Magyar Galéria gyűjteményének művein is vissza-visszatérnek tőle vett idézetek, „A jövő mellett kiállni, a rosszat mellőzni” – olvasható például az egyik arcképen, Jaksics Ferenc Portré magyar szívvel című alkotásán.
Az Esterházy János arcvonásait a politikus alakját megidéző művekhez a börtön rácsait, a cellafalakat megidéző, a szenvedésre utaló kompozíciók társulnak, a kereszt mint a szenvedés és megváltás együttes szimbóluma, és nem hiányoznak az olyan munkák sem, amelyek a múltbeli történések tanulságait a jelenben is igencsak érvényesnek tartják. Emlék(eztető) tábla volt besúgók és csatlósaik figyelmébe – olvasható Kalita Gábor műve alatt a cím, ami arra is utal, hogy az emlékezéshez, a tisztelgéshez nem kevés nyugtalanság társul ma is, hiszen azok egy része, akik miatt Esterházy Jánosnak és társainak mártírsors jutott, ma békésen élvezi nyugdíját, s mint „nem közszereplő”, még az esetleges felelősségére irányuló kérdéseket is sértőnek tartja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.