Tonnákat kell megmozgatnunk

Nem megszokott módon indult Szervét Tibor színészi karrierje: jogászként végzett, majd huszonhat évesen gondolt egyet, és jelentkezett a színművészeti főiskolára. Játszott Szegeden, a Ruszt József-féle Független Színpadon, Miskolcon, a Vígszínházban, 1997 óta a Radnóti Színház tagja. Csaknem huszonöt éves pályafutás után Szervét Tibor idén márciusában átvehette a Magyar Köztársaság érdemes művésze díjat.

Makrai Sonja
2010. 07. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Thália Színházban a múlt héten bemutatott Romantikus komédiában ön játssza Jason Carmichaelt, a főszereplő vígjátékírót. Hogy jött ez a felkérés?
– A Beszélő fejek második része után Zimányi Zsófia, a Thália Színház igazgatója egy újabb darabötlettel, Bernarde Slade A férfi, akit szeretek című vígjátékával keresett meg. Rövid habozás után mondtam igent, elég sok feladat gyűlt össze ebben a szezonban. Bálint András, akit a rendezésre kért fel, szívesen tett eleget a kérésnek, egy feltétellel. A szerzőnek egy másik darabját, a Romantikus komédiát rendezné meg, amely egy komoly szerelmi háromszög történet. A középpontban az író áll, akit két nő szeret. Olyan előadás ez is, amelyre rá kell szórni egy adag csillámport, hogy mindenki tudja, ez nem a való élet, csak annak égi mása.
– Az elmúlt évadban egyszerre játszotta el a Madách Színház Monty Python-adaptációjában, a Spamalotban Arthur királyt, a Tháliában Alan Bennett Beszélő fejek II. című darabjában pedig egy retardált, az édesanyjával élő középkorú férfit. Hogy képes egy színész egyszerre két ilyen, egymástól eltérő figurának megfelelni?
– Jó, hogy a szerepeken keresztül ennyiféle emberrel találkozhatok. Ez a két előadás, mondhatni, a színészi számegyenes két végpontja. Szerencsének tartom, hogy bejárhatom ezt a távolságot. A színészet legnagyobb adománya számomra, ha ilyen nagy spektrumon mozoghatok.
– Nem Arthur király az első énekesi feladat az életében.
– Visszatérő motívum. Az első Kálmán Imre Csárdáskirálynőjének Bóni grófja volt Miskolcon. Játszottam a Vígszínházban, a Mágnás Miskában Baracs Istvánt, amely nagy megterhelés volt. Kemény tenor szerep. Nagyszerű énektanárom volt a főiskolán: Sőtér Magda. Most az ő lányánál tanulok.
– Több éve, hogy rendezőként is megméretett jó néhány darabban. A színész és a rendező hogy különül el önben?
– Amikor instruálok, akkor is színészi tapasztalataimból építkeztem. De szeretem, hogy rendezőként egy egész előadásért vállalhatok felelősséget, ez azonban csak akkor működik, ha van elég időm felkészülni az ilyen feladatokra.
– Filmes munkákkal eddig nem halmozták el. Csupán Herendi Gábor három filmjében (Valami Amerika 1–2., Magyar vándor) játszott. Bánja?
– Cseppet sem. Nem érdekel, hogy milyen műfajban játszom éppen. A legfontosabb, hogy a munka megfeleljen a saját ízlésemnek.
– Több ízben nyilatkozta, hogy nem múltba néző típus. Ebben szerepe van az olyan szakmai ellentéteknek, mint a Ruszt-féle Független Színpaddal való szakítás, vagy a Vígszínházból való távozása?
– Nehezen kezelhető szakmai és magánéleti fordulatok nekem is voltak, vannak az életemben. Egy idő után arra eszméltem: bénítóan hatnak rám. Ma már igyekszem konzekvensen kizárni, hogy elmúlt dolgokon bánkódjak. Évek hosszú munkája alatt tonnákat kell megmozgatnunk, ahhoz, hogy formálódjanak a dolgok magunkban. Nehéz levetkőzni személyiségünk negatív hordalékait, de ki kell szeretnünk belőlük. Sokáig eltakarták előlem egy könnyebb, emberibb élet lehetőségét, ahol nem kell nyerni vagy megfelelni.
– Pályafutása alatt melyik szerepeire tekint mérföldkőként?
– A Miskolci Nemzeti Színházban eljátszott Cyrano volt az első jel, hogy járhatom ezt az utat. Bizonyos pontig állandóan fel kell tennem magamnak a kérdést: jól teszem a dolgom? Aztán el kell dobni a gyeplőt, hogy a szerep szabaddá válhasson. Ilyen szabadságot adó szerep volt Asztrov a Ványa bácsiban, Tomao Nicomaco az Anconai szerelmesekben vagy Pirandello IV. Henrikje is, amely addig ismeretlen energiákat mozgatott meg bennem.
– Idén átvehette a Magyar Köztársaság érdemes művésze elismerést. Egy ilyen visszaigazolás mit változtat az emberen?
– Sajátos foglalkozás a miénk, hiszen kívülről sosem látjuk a saját munkánkat. Így aztán egy-egy elismerés azt jelzi, jó úton haladunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.