Három önkormányzati szövetség és nyolc közszolgálati szakszervezet képviselőjével találkozott tegnap Navracsics Tibor, hogy a közszolgálat reformjáról, új életpályamodellek kialakításáról informálisan egyeztessenek. – A kormány célja, hogy Magyarországon hatékony, professzionális, a polgárokat szolgáló közigazgatás épüljön ki. Vita van és várható is, de termékeny lesz, ha mindannyian ezt a közös célt tartjuk szem előtt – fogalmazott a miniszter. A folyamatok felgyorsítását Magyarország közelgő uniós elnöksége is szükségessé teszi, ami csak itthon két-háromszáz, uniós szinten pedig mintegy háromezer találkozó, konferencia megszervezését jelenti. Navracsics Tibor elmondta, a kormánytisztviselői törvényre építve a jövőben rugalmas, specializált életpályamodelleket fognak kiépíteni, hiszen nem mindegy, hogy egy tisztviselő egy ezerfős minisztériumot vagy egy háromfős polgármesteri hivatalt irányít-e.
A tegnapi találkozón a közigazgatási reform első lépéseként megalkotott kormánytisztviselői törvényben egyetlen olyan pont akadt, amit a szakszervezetek egyértelműen elutasítottak. Ez pedig az, hogy a jövőben indokolás nélkül fel lehet menteni a kormánytisztviselőket. Navracsics szerint az alkotmány biztosítja azt az alapvető védelmet, hogy politikai, meggyőződési, vallási alapon senkit nem lehet elbocsátani. Ezért arra kérte a szakszervezeteket, jelezzék, ha olyan eset jutna tudomásukra, hogy valakit kimondottan politikai okokból bocsátanának el a közigazgatásból, mert ha ilyen előfordul, ki fogják vizsgálni. – Jelenleg nem tartom kizártnak, hogy nem lesz létszámcsökkenés a közigazgatásban, átcsoportosítás azonban elképzelhető – fogalmazott a létszámkérdéssel kapcsolatban Navracsics. Nem cáfolta, hogy a minisztériumi dolgozókon túl például a pedagógusokat is érinti majd az a rendelkezés, amely szerint a két hónapot meghaladó végkielégítések 98 százalékát adóként kellene befizetni.
A találkozó után a szakszervezetek bejelentették, az Alkotmánybírósághoz fordulnak a kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvénynek az indoklás nélküli felmondásra, illetve a két hónapos felmondási időre vonatkozó rendelkezései miatt. Az érdekvédők az egész törvény megsemmisítését kérik. Ugyanezt teszi az MSZP is, a párt szerint az új kormánytisztviselői törvény miatt a munkavállalók még kiszolgáltatottabbak lettek. A szocialisták tegnap jogsegélyszolgálatot indítottak, amely minden második hét csütörtökén érhető majd el.

Ez a százforintos akár 2000 eurót is érhet – nézd meg a sajátodat!