Váltani kellene a váltóra

Ö T T U S AA debreceni öttusa Európa-bajnokság legfiatalabb csapataként nyert múlt szombaton a magyar hölgytrió ezüstérmet, Gyenesei Leila ötödik és Tóth Adrienn hetedik helye egyéniben szintén kalapemelésre késztet. Tegnap a férfiak nem tudtak hasonló bravúrt produkálni (csapatban ez eleve adott volt a selejtező óta), a csalódást a holnapi váltóban lehetne „leváltani”.

Deák Zsigmond
2010. 07. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Monszunszerű vihar csapott le szombaton délután a női egyéni döntő mezőnyére a lovaglás közben. Kétszer kellett megszakítani a tusát, ám ez szerencsére nem zavarta meg a többséget, így a magyar lányokat sem, akik megőrizték úszás utáni vezető pozíciójukat a csapatversenyben. Igaz, csak négy ponttal, egyetlen futómásodperccel a britek előtt.
Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány a kombinált zárószám előtt úgy vélte, kiváló riválisok követik a mieinket, örömünkre azonban Gyenesei Leila, Tóth Adrienn és Kovács Sarolta maga mögött tudta tartani a britek mellett az oroszokat is, ám a negyedik helyről rajtolt németek a pekingi olimpiai bajnok Lena Schöneborn vezérletével felrohanták-lőtték magukat a csúcsra. Schöneborn kis híján befogta a magabiztosan vezető, címvédő francia Amelie Cazét is; ők ketten évek óta kiemelkednek a hölgypentatlonisták közül, jellemzően egymást váltogatják az aktuális nagy viadal egyéni dobogójának a tetején, most a litván Donata Rimsaite csatlakozott hozzájuk bronzérmesként. Gyenesei az 5., Tóth a 7., Kovács a 18., a csak „szólózó” Pataki Viktória pedig a 31. helyen végzett, a szakvezetői értékelés szerint mindannyian megtették a magukét, a csapatezüst pedig az Eb legifjabb triójától igen dicséretes.
Tóth Adrienn annak örült a legjobban, hogy tavalyi súlyos betegsége, agyvelőgyulladása után odaért az élboly közelébe, Gyenesei pedig így fogalmazott a célba érkezés után: „Ez az eddigi legjobb egyéni eredményem világversenyen. Remélem, a jövőben az érem is összejön.” Majd kiszaladt a nézőtéren őt váró kedveséhez, Tibolya Péterhez a jól megérdemelt ölelésért.
Utóbbi a „másik irányból” vigasztalásnak is hathatott, hiszen Tibolya még pénteken kiesett a selejtezőből, így a magyar férficsapat csak csonkán indíthatta a tegnapi hagyományos versenyt. Lőttek egy éremnek, s ezzel a kapitányi céloknak… Maradt a legnagyobb presztízsű egyéni, amelyben a vívást követően közepesen álltak a mieink, a tavalyi Eb-bronzérmes és világbajnok Marosi Ádám negatív tartományban maradt (17 győzelem, 18 vereség), Kasza Róbert (18/17) és a negyedik induló Németh Róbert (19/16) valamivel jobban teljesített. Az úszásban pedig mindhárman szenzációsan, Marosi megnyerte a számot, Kasza a 3., Németh a 8. helyen csapott célba, így összetettben az 5., 6., 7. pozíciót foglalták el a lovaglás előtt.
Amely a mieink szempontjából nem rendezte át az erőviszonyokat, Marosi egyet, Németh kettőt, Kasza hármat vert, így maradt az előkelő pozíció, s a remény az éremre, hiszen a záró kombinált számnak a 3., a 4. és a 6. pozícióból vágtak neki honfitársaink. A kétszeres olimpiai bajnok orosz Andrej Mojszejev 15 másodperc előnnyel rajtolt, ám tíz másodperces büntetést kapott, no meg kissé elkészült az erejével. A csehek Vk-győztes klasszisa, David Svoboda viszont szenzációs lövészettel és futással „kombinált”, s a 11. helyről nyomult a dobogó tetejére, de az angol Samuel Wheale hetedikről második, valamint a német Stefan Kollner 18.-ról (!) elért harmadik helye is bravúrnak mondható.
A mieink viszont túl sokat hibáztak, végül Németh a 11., Marosi a 17., Kasza pedig a 21. pozícióban kötött ki. A legesélyesebbet, Marosit kérdeztük érzéseiről: „Győzni jöttem, de ez egy ilyen játék… Nagyon sokat kivett belőlem a lövősorozatok utáni felzárkózás, borzasztóan elfáradtam. Most úgy érzem, nehezen tudnám vállalni a váltót.” Márpedig Pálvölgyi kapitány szándéka szerint jelölné a holnapi viadalra, Némethtel és Kaszával együtt: „Kell hogy legalább valamit koncot elvihessünk innen… A gyengébb vívás után nagyon sokat kiadtak magukból a fiúk az úszásban, a lovaglásra is figyelni kellett, s a végére egyszerűen kiüresedett a fejük. Pedig azt hittem, lendületből megoldják.”
Nem sikerült, úgyhogy a váltóra váltani kell, nem beszélve a szeptemberi kínai világbajnokságról. Csak az ottani eredményeknek már nem tud élőben tapsolni a hazai publikum.

Stílszerű búcsú.
Egy akadályt ugyan vert Amina nyergében, de ettől még vastapsot kapott az Eb-n elbúcsúztatott Vörös Zsuzsanna. Méltatta őt Schmitt Pál megválasztott köztársasági elnök, a MOB első embere – aki megerősítette, az alkotmány értelmében lemond ezen tisztségéről –, Szabó Lajos, az öttusaszövetség vezetője, valamint egykori versenyzőtársa, Balogh Gábor. Minden idők legjobb női öttusázója – ez a titulus jelzi legjobban, mit ért el a csak egyéniben olimpiai és három-háromszoros világ- és Európa-bajnok kiválóság. Aki szokásával ellentétben meghatott sírással fogadta a méltatást és a debreceni közönség ovációját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.