Veszélyes lehet a cégdarabolás

Minden hazai vállalkozás jól jár a társasági adó csökkentésével – vélik szakemberek, akik szerint veszélyes és költséges lenne cégjogi trükközésbe bocsátkozni az új szabályok kijátszásáért. A változás eredménye az lehet, hogy a kisebb terheket több vállalkozás fizeti majd be.

Jakubász Tamás
2010. 07. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hamarosan részleteiben is megismerkedhet a közvélemény az új kormány idei esztendőre szóló adóterveivel. A korábbi közlések szerint a kabinet 2010-es elképzelései között mások mellett szerepel a társasági adó jelentős csökkentése is. Eszerint a hazai vállalkozásoknak az adóalap ötszázmillió forintig terjedő része után tíz százalék, az e feletti rész után 19 százalék közterhet kell majd leróniuk. Így a társasági adó sávossá válna.
– A rendszer voltaképpen eddig is sávos volt, azaz egy bizonyos öszszeghatárig, ötvenmillió forintig tízszázalékos kedvezményes adót szedtek a cégektől – mondta lapunknak Lőcsei Tamás. Ám a PricewaterhouseCoopers cégtársa gyorsan hozzátette: a kedvezményes kulcsot korábban csak azok a cégek vehették igénybe, amelyek megfeleltek több szigorú feltételnek is. Ezeket a kritériumokat csupán nagyon kevesen tudták teljesíteni, így szinte minden cég a jó pár százalékkal magasabb általános terhet fizette. A Fidesz tervei között szerepel az összes feltétel eltörlése és az ötvenmilliós küszöb ötszázmillióra emelése. Ezzel – véli Lőcsei Tamás – minden hazai cég jól járna. Azok a vállalkozások, amelyek ötszázmillió forintnál kevesebb adózás előtti eredményt mutatnak fel, kizárólag tíz százalék adót lennének kötelesek fizetni. Azon cégek pedig, amelyek átlépik a határt, ötszázmillióig szintén igénybe vehetnék az alacsonyabb kulcsot.
Az adószakértő becslése szerint a hazai vállalkozásoknak a töredéke ér el évente ötszázmillió forintnál nagyobb adózás előtti eredményt. Vagyis a nagyjából 350 ezer cég döntő többségénél szóba sem kerül majd a magasabb adómérték. Kérdés azonban, hogy azok a társaságok, amelyek átlépik a határt, nem keresnek-e olyan megoldást, amivel elkerülhetik a 19 százalékos kulcsot. Lőcsei Tamás szerint a trükközés nagyon veszélyes lenne. Az adóhatóság ugyanis rendszeresen ellenőrzi, hogy bizonyos ügyletek kifejezetten az adócsalást célozzák-e. Így, ha valaki csak az alacsony adó miatt darabolja fel társaságát, később büntetésre számíthat.
– A vállalkozások szétbontása drága mulatság – ezt már Ruszin Zsolt mondta lapunknak. A könyvelők egyesületének alelnöke kifejtette: a szétválás komoly papírmunkát okoz, s jelentős illetékfizetéssel jár. Emiatt a szakember cégjogi ügyeskedések helyett inkább arra számít, hogy az alacsonyabb közteher sokakat adófizetésre ösztönöz majd. – Ma a cégek egyharmada vallja magát veszteségesnek, nem kis részben a magas adók miatt – fogalmazott Ruszin, hozzátéve, hogy a terhek mérséklése alapvetően változtathat ezen a statisztikán. A szakember ugyanakkor megemlítette: számottevő adminisztrációs költséget jelentene, ha év közben lépnének életbe a tízszázalékos társasági adót kiterjesztő új szabályok. Ekkor ugyanis a vállalkozásoknak közbenső mérleget kellene készíteniük, s a könyvvizsgálatot is el kellene végeztetniük. Ruszin Zsolt éppen ezért azt tartaná a jó megoldásnak, ha visszamenőlegesen, az év első napjától vezetnék be az új passzusokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.