Nem azokkal a dán vagy holland tenyésztőkkel van gond, akik ide költöztek és itt gazdálkodnak – közölte lapunk megkeresésére Fekete Balázs, a Magyar Fajtatiszta Sertést Tenyésztők Egyesületének (MFSE) elnöke. Sőt – tette hozzá – ezek a farmerek sok esetben jó példát mutatnak a hazai termelőknek versenyképességből és hatékonyságból még akkor is, ha nekik gyakran könnyebb létrehozni a magas technológiával működtetett tenyésztelepet, mivel kormányuk és bankjaik támogatását is élvezhetik. Fekete Balázs szerint azokkal van probléma, akik 20-25 kilogrammos malacokat hoznak be az országba, és akik olyan sertéseket értékesítenek nálunk, amelyek jelentős része a szaporodási és légzési betegségeket okozó, úgynevezett PRRS-vírussal fertőzött. A szakértő szerint az ilyen állatokat könnyebb Hollandiából behozni, mint Magyarországon belül szállítani. Fekete Balázs szerint évente megközelítőleg egymillió malac érkezhet Hollandiából. Olyan eset is előfordulhat, hogy egy falu közepén leállnak a kereskedők a kamionnal, és a platóról értékesítik a beteg malacokat. Hazánk tíz évvel ezelőtt még alig ismerte ezt a vírust, mára viszont a magyar hízók majdnem fele fertőzött lehet, s félő, hogy ha nem történnek hathatós lépések, a helyzet tovább romlik.
A nyolcszáz kocás sertéstenyésztő telepet üzemeltető Mester Károly szerint hazánk esetében jelenleg 20 százalékos fertőzöttségről beszélhetünk. Mint mondta, ezt a szintet gyakorlatilag a nulláról sikerült tíz év alatt elérni. A szakember szerint a piaci korlátok lebontása mára oda vezetett, hogy lemondtunk arról a jogunkról, hogy fenntartsuk a hazai sertésállományra korábban jellemző fertőzésmentességet. A vírus elterjedését a kormány azzal is könnyítette, hogy 2004-ben levette a bejelentési kötelezettség alá tartozó betegségek listájáról a PRRS-t. Pedig – tette hozzá – nagyon nagy előnyt jelent az exportpiacokon, ha a kivitt sertésállomány e vírustól mentes. Fekete Balázs szerint ez ma már leginkább csak a törzstenyészeteinkre jellemző.
Fekete Balázs feltételezése szerint a hollandoknak azért éri meg több mint ezer kilométerről hazánkba szállítani a malacokat, mert azok a legtöbb esetben igen gyenge egészségi állapotban lehetnek. Mester Károly azt is hozzátette, hogy évente bizonyos időszakokban tapasztalható a holland malacdömping, ami arra enged következtetni, hogy a túltermelési periódusokban akár áron alul is hazánkra zúdítják feleslegüket. A tenyésztő véleménye szerint a feketegazdaság visszaszorítása érdekében csökkenteni kellene a hústermékek áfáját, és hatósági fellépéssel kellene elérni azt, hogy ne lehessen hazánkban beteg állatokat értékesíteni.

Lánczi Tamás az Origónak: Az átláthatósági törvény nem érinti a sajtószabadság és a szólásszabadság kérdését