A mintegy kétszáz bírót foglalkoztató Fővárosi Bíróság ítélkezik a legtöbb gazdasági és más perben, s ide érkeznek be a legnagyobb bűnügyek is. Ezt kimutatta az az elemzés is, amelyet júniusban készítettek el az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) szakemberei Baka András főbíró kezdeményezésére. Gatter László azonban úgy látja: a kép nem teljes, az öszszegzés nem tartalmazza, hogy az FB arányaiban kisebb létszámmal és hatékonyabban dolgozik, mint az országos átlag. Szerinte nincs szükség arra, hogy az FB helyett két külön bíróságot szervezzenek, a Pesti Központi Kerületi Bíróság egyes részeit pedig más kerületekhez telepítsék. Erről szóló levelét Gatter elküldte Baka Andrásnak, a Kisbíró című belső szakmai hírlevélben pedig nyilvánosságra hozta.
*
Egyebek között azt írta: „Ezért is tartom igen szerencsétlennek, hogy az OIT által elrendelt bizottsági vizsgálat … nem foglalkozik a bíróságainkon dolgozó létszámmal és ezzel azt a látszatot is keltheti, hogy ez a teljesítmény kevés…” A levél tartalmazza még: „Mindezek … alátámasztják bíráinknak az elkeseredettségét és azt az érzést, hogy a központi igazgatás – beleértve engem is – nem tesz meg mindent annak érdekében, hogy a helyzetüket javítsák…” Gatter kéri, hogy rövid, közép- és hosszú távú tervet dolgozzanak ki a budapesti ítélkezés számára.
Az ugyancsak a Kisbíró hasábjain közzétett válaszában Baka mindenekelőtt rögzítette, merőben szokatlan, hogy bírósági vezető nyílt levélben keresse meg, holott az ajtaja mindenki előtt nyitva áll. Úgy véli: Gatter az elmúlt két évtizedben is sokat tehetett volna a budapesti ítélkezés feltételeinek javításáért, hiszen igazgatási vezetőként és az OIT tagjaként olyan nagy befolyással, eszközökkel és érdekérvényesítő képességgel rendelkezett, mint kevesen ebben a bírósági szervezetben. A helyzet mégsem javult, a létszám növelése és a pénzügyi ráfordítás nem hozott kellő eredményt. Akkut állapot alakult ki – szögezte le Baka András. Hozzátette: a helyzet tarthatatlan a bíróságok és a társadalom viszonyában, a bíróságok egymás közti kapcsolatában és a bírák és bírósági alkalmazottak vonatkozásában is. A főbíró megkérte a budapesti bíróság vezetőjét, hogy ne írjon hozzá többé nyílt levelet.
Szűcs Péter szóvivőtől megtudtuk: az OIT jövő keddi ülésén nem tárgyalnak az FB helyzetéről, napirenden lesz viszont az FB elnökhelyettesének posztjára benyújtott pályázatok elbírálása. A pályamunkákat hétfőn budapesti összbírói értekezleten véleményezték volna a jogászok. Szűcs nem tudott arról, hogy Gatter a hétfői összejövetelt tegnap a bíróknak küldött elektronikus levélben hivatali okra hivatkozva elnapolta. A halasztásról az FB sajtóirodájától értesültünk. Úgy tudjuk, a hivatali ok az lehet, hogy Gatter tegnap fegyelmi eljárást indított az elnökhelyettesi tisztségre pályázó Cserni János bíró ellen. Cserni ugyanis egy internetes portálon kedden A mártír harca címmel cikket tett közzé arról, hogy Révész Máriusz, a Fidesz képviselője az Országgyűlés tényfeltáró bizottsága előtt alaptalanul követelte: távolítsák el tisztségükből azokat a bírókat, akik helytelenül ítélkeztek a 2006-os rendőrterrorral összefüggő ügyekben. Kérdésünkre Cserni azt mondta: Gatter László tegnap benyitott a szobájába, majd kézbesíttetett részére egy hivatalos levelet, de ő ezt még nem nézte meg.
Bírósági forrásaink szerint régi és mély személyi ellentét van Gatter László és Baka András, valamint Gatter és Cserni között, aki most az FB elnökhelyettese szeretne lenni. Gatter az esetleges fegyelmi eljárással megakadályozhatja, hogy Cserni eredményesen, érvényesen pályázhasson. Az összbírói értekezlet elnapolásával lehetetlenné tette, hogy kedden állást foglaljon a pályázatról az Országos Igazságszolgáltatási Tanács. A Fleck Zoltán és Hack Péter társaságában gyakran publikáló Cserni János többször kijelentette, hogy támogatja Baka András tevékenységét.