Csődvédelem a Vértesi Erőműnek

Csaknem 1,8 milliárd forintot kellene kifizetnie a Vértesi Erőműnek egy korábban létrejött, a szocialista Kapolyi Lászlóhoz köthető áramvásárlási előnytelen szerződés miatt. A társaság az összeomlás elkerülése érdekében tegnap csődvédelmet kért. Az erőműnek három hónapja maradt arra, hogy kidolgozza a fizetőképesség visszaállítását célzó programot.

Dékány Lóránt
2010. 09. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csődvédelembe menekült a Vértesi Erőmű, mivel súlyos fizetési gondokkal küzd. A hő- és áramtermelő erőműnek egy július 27-én született választott bírósági ítélet szerint összesen hatmillió eurót, vagyis 1,7 milliárd forintot kellene kifizetnie több villamosenergia-kereskedő számára augusztus 30-ig. A döntés alapjául egy 2008-ban kötött áramvásárlási szerződés szolgál. Ebben a szocialista nagyvállalkozó, Kapolyi László érdekeltségébe tartozó System Consulting rendelt meg több milliárd forint értékben áramot, ám végül a cég elállt a szerződéstől, ezzel hatalmas veszteséget okozva a Vértesi Erőműnek. (Két évvel ezelőtt a szocialista politikus meg is akarta vásárolni az erőművet, ám ettől a tervtől ugyancsak elállt.) Emiatt a társaság harmincmilliárd forintra perli a System Consultingot, utóbbi ugyanakkor továbbra sem ismeri el felelősségét az ügyben.
Az erőmű szóvivője lapunkkal közölte, a csődvédelem célja, hogy biztosítsa a munkavállalók javadalmazását, a térség távhőellátását és az államilag garantált hitelek visszafizetését. Mamusits Péter hozzátette, az előnytelen szállítási szerződések okán kialakult helyzet komoly pénzügyi problémákkal fenyegeti az erőművet. A tegnapi közgyűlésen meghozott döntés, miszerint a társaság csődvédelmet kér, azonnali, 90 napos fizetési haladékot jelent a cég számára. Mint a szóvivő fogalmazott, a három hónapos időszak alatt a vállalat az előírt határidők betartásával elkészíti a fizetőképesség helyreállítását célzó programot, egyezségi javaslatot készít elő a hitelezők és a munkavállalók számára, valamint ezen időszak alatt egyeztető tárgyalások folytatásával elő kívánja segíteni a térség távhőellátásának hosszú távú megoldását.
Korábban a Vértesi Erőmű tulajdonosa, az állami kézben lévő Magyar Villamos Művek (MVM) rendkívüli közgyűlésen döntött arról, hogy előkészítik a szénerőmű végelszámolását. A tervezet szerint az erőművet kiszolgáló szénbányászat ez év végéig fennmarad, az erőmű pedig legkésőbb további három évig üzemel. A szénbányászatot így az idei év végéig támogatják az áramfogyasztók az úgynevezett szénfilléren keresztül, amely kilowattóránként 0,23 forintos tételt jelent, és valamennyi háztartás villanyszámlájába beépült, a cégnek pedig évente körülbelül hétmilliárd forintos bevétellel jár. A bányászat leállítása után az erőmű a felhalmozott szénkészletekre alapozva, illetve biomassza-tüzeléssel üzemelhet tovább. Ezzel biztosítja Oroszlány és Bokod távhőellátását, és ez idő alatt lehetősége lesz az érintett önkormányzatoknak felkészülni arra, hogy új, korszerű eszközökkel váltsák ki a hőellátást.
A Vértesi Erőmű nehéz helyzetét egyrészt az okozta, hogy a szén felszínre hozatala az elmúlt évtizedben túlzottan költségessé vált, ezért volt szükség a szénfillér beépítésére a számlákba. Emiatt az erőmű nem képes arra, hogy versenyképes áron termelje a villamos energiát, tehát a bevétel nem tudja fedezni a termelés költségeit. Az egyébként sem könnyű helyzetet a Kapolyi-féle szerződések tovább nehezítették. Ezek miatt a Vértesi Erőműnek ez év elején 1,9 milliárd forintot kellett átutalnia a cseh energiaipari óriás, a CEZ számára, amit közvetlenül a központi költségvetés tartalékából kellett kiegyenlíteni.
Lapunk emellett úgy tudja, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda bűncselekmény hiányában megszüntette azt a nyomozást, amelyet másfél évvel ezelőtt a Vértesi Erőmű feljelentésére indítottak különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen, illetve hanyag kezelés alapos gyanúja miatt, ismeretlen tettes ellen. Korábban viszont Völner Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára úgy fogalmazott: nem az előírt célra fordították az elmúlt nyolc évben a 110 milliárd forintos állami támogatást a Vértesi Erőműnél, a pénz szerinte az erőmű körül megjelenő érdekcsoportok zsebébe vándorolt, ezért mindenképpen kivizsgálnák, mire fordították az összeget. Rajnai Gábor, Oroszlány polgármestere korábban úgy nyilatkozott, hogy a Vértesi Erőmű bezárásának következményei a térségben beláthatatlanok. Ezerötszáz ember veszítené el munkahelyét, és veszélybe kerülne a város távfűtése. Utóbbi ugyanis az egyik legolcsóbb ilyen szolgáltatás az országban, a Vértesi Erőmű végelszámolásával azonban a polgármester szerint akár 30-40 százalékkal is megemelkedhetnének a helyi fűtési és melegvíz-költségek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.