Csőre töltötték a fegyvert a hitelminősítők

Sakkban tartják az eladósodott országokat a hitelminősítő cégek, amelyek rosszalló szavaira a velük szoros érdekközösségben álló pénzintézetek azonnal drágítják a hitelezést – állítják közgazdászok, akik felteszik a kérdést: miért van még ekkora befolyása a válság kitörésekor csúfosan megbukott szervezeteknek? A hitelminősítők korábban Magyarország adósságkockázati besorolásának lerontását helyezték kilátásba, a Moody’s pedig tegnap az Európai Unió egészére nézve negatív jövőképet festett.

Nagy Vajda Zsuzsa
2010. 09. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió tagállamainak leminősítését vonhatják maguk után a megszorító intézkedések és az, hogy a költségvetési szigort éveken át fenn kell tartani, ugyanis mindez a gazdasági növekedést lenyomja – áll a Moody’s hitelminősítő ház tegnapi jelentésében. Miután a Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttsége távozott Magyarországról a készenléti hitelmegállapodás meghosszabbítása nélkül, mindhárom nagy intézet (a Moody’s mellett a Fitch Ratings és a Standard & Poor’s) is kilátásba helyezte hazánk adósságkockázati besorolásának rontását.
– Az egész hitelminősítési rendszer a kevésbé fejlett országok kifosztására épül. A nemzetközi pénzintézetek olyan kamatokkal kölcsönöznek kelet-európai, latin-amerikai és afrikai országoknak, amiket nem lehet visszafizetni. Három-hat százalékponttal magasabb kamatot kell ezen államoknak fizetniük a kölcsönökért, mint az Európában legjobb pozícióban lévő Németországnak. A hitelezők arra hivatkoznak, hogy ez az országkockázatok miatt van így, amiket a minősítők állapítanak meg. De valójában nincs is kockázat, mert ha felmerül ilyesmi, azonnal ott teremnek az IMF küldöttjei, és gondoskodnak arról, hogy a törlesztés ne kerüljön veszélybe – magyarázta a Magyar Nemzetnek Lóránt Károly közgazdász, mekkora fegyver is a bankok kezében a hitelminősítő. – Ha „a hármak”, vagyis az élvonalbeli hitelminősítő társaságok kockázatosabbnak ítélnek meg egy országot, azonnal magasabb kamatokat lehet kérni a hitelekre, ami nyilvánvalóan nagyobb profitot is eredményez – tette hozzá. Lóránt Károly szerint nem véletlen, hogy az ázsiai országok mára gyakorlatilag kitiltották a valutaalapot térségükből, Kínával, Malajziával a fentieket ma már nem lehet megtenni. Az IMF képviselői a velük szerződésben álló országokkal külön-külön tárgyalnak, Lóránt szerint arra lenne szükség, hogy az érintett kormányok közösen képviseljék érdekeiket a nemzetközi pénzintézettel szembe. Mivel Magyarország oly mértékben eladósodott, hogy az esedékes visszafizetéseket csak újabb kölcsönök felvételéből tudja rendezni, nem lehet fittyet hányni a fenyegetőzésre. A lapunknak nyilatkozó szakember szerint tehát igen komoly problémákat okozhatnak a hitelminősítő házak a lerontással.
– Elképzelhető, hogy a Moody’s tényleg ront az ország kockázati besorolásán, ez a minősítőház ugyanis eddig a másik kettőnél jobb osztályzatot adott hazánknak – mondta lapunk érdeklődésére Barcza György, a K&H elemzője. Gondot jelent szerinte, hogy Magyarországon az állami pénzek számvitele elmaradott a nemzetközi gyakorlathoz képest. Csak a központi költségvetés eladósodottságáról, s nem az ország teljes adósságáról állnak rendelkezésre naprakész adatok, a központi intézmények nem kötelesek évközi beszámolókat adni. Épp emiatt lehetséges, hogy a kedvezőtlen múltbeli tapasztalatok alapján pont most – amikor viszonylag szigorú költségvetési politikát folytat a kormány és a GDP-arányos államadósság is csökkenő pályára állhat – a szükségesnél kétkedőbbek lesznek a házak.

Szűkítik Simor hatáskörét. Változás megy végbe Magyarország képviseletében a Nemzetközi Valutaalappal folytatott további tárgyalások során – közölte tegnap a Nemzetgazdasági Minisztérium. Matolcsy György tárcavezető veszi át az egyeztetéseken a vezető szerepet Simor András jegybankelnöktől, a helyettes kormányzói tisztség továbbra is a jegybankelnöké marad. – Nincs kifogásom ez ellen – reagált a váltással kapcsolatos előzetes híresztelésekre Simor András a legutóbbi kamatdöntő ülés után. Madár István közgazdász lapunknak úgy fogalmazott: célszerű a jegybanktól átvenni ezt a jogot, mert mára az IMF szerepe eredeti küldetéséhez képest megváltozott, az árfolyamrendszerek stabilitásának megőrzése helyett inkább a költségvetés egyensúlyára összpontosít. A Bloomberg hírügynökség kérdésére a gazdasági tárca megerősítette, hogy ősszel folytatódhatnak a gazdaságpolitikai tárgyalások az IMF-fel és az Európai Unióval.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.