Évek óta kagylózik a brit bulvársajtó

Évek óta gyakorlatilag szabadon garázdálkodik a brit bulvársajtó a királyi család tagjainak, a Buckingham-palota személyzetének, számtalan brit labdarúgónak, politikusnak és más ismert személyiségnek a mobiltelefonos beszélgetései, privát üzenetei között. A londoni Scotland Yard többször is nyomozást indított, ám öt év alatt egy esetben emeltek vádat, miközben a titkosszolgálati módszerekkel történő lehallgatások továbbra is folytatódnak.

Balogh Roland
2010. 09. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harry Margo óriási kebleibe temeti arcát; a sztriptíztáncos riszál, Harry vihog címmel jelent meg a brit The Sun bulvárlap egyik címlapja még 2006 tavaszán. Egyre több ilyen és ehhez hasonló – belső információk nélkül elképzelhetetlen – történettel bombázza olvasóit évek óta a brit bulvársajtó. A mind intimebb, pikánsabb és a magánélet legbelső titkait feltáró cikkek évek óta szúrják a brit királyi család tagjainak a szemét, az udvar pedig mind hevesebben reagál a sajtó ilyen jellegű írásaira.
Az ügyek kapcsán a londoni rendőrség is nyomozásba kezdett, és a Scotland Yard már egészen korán rájött, hogy a kiszivárogtatások a Rupert Murdoch brit médiamágnás érdekeltségébe tartozó, vasárnaponként megjelenő News of The World bulvár hetilapnak dolgozó újságírókhoz köthetők. A begyűjtött adatok alapján kiderült, a cikkekhez szükséges információkhoz – a bulvárlap királyi tudósítója, Clive Goodman és a szintén a lapnak dolgozó Glenn Mulcaire magánnyomozó – úgy jutottak hozzá, hogy megszerezték több, a királyi család alkalmazásában álló személy, illetve Harry, sőt Vilmos herceg mobiltelefonjainak PIN kódjait, amelyek segítségével lehallgathatták privát telefonbeszélgetéseiket, illetve hangpostáikat.
A nyomozók Glenn Mulcaire-nél tartott házkutatásuk során csaknem háromezer mobilszámot és 91 telefonhoz köthető PIN kódot találtak. A potenciális célszemélyek között a királyi család mellett számos politikusnak, ismert, az angol első osztályban (Premier League) játszó focistának, illetve egyéb közéleti személyiségnek a magánszámát foglalták le a rendőrök. Mindezen bizonyítékok, és a Buckingham-palota folyamatos nyomása ellenére a Scotland Yard évek óta nem tárja fel az ügy részleteit, illetve azt, hogy a brit bulvársajtóban mind a mai napig kik és milyen módszerekkel hallgatnak le mobiltelefonokat.
Noha 2007 januárjában a News of The World két munkatársát hat hónapos börtönbüntetésre ítélték, a minap megjelent The New York Times oknyomozó riportja a további vádemelések, nyomozások hiányát azzal magyarázza, hogy a Scotland Yard és a brit bulvárlap – és a közvetve mögötte álló, most kormányzati pozícióban lévő Konzervatív Párt – jó kapcsolatokat ápol egymással. Az amerikai liberális napilap cikke nyomán ugyanakkor a londoni rendőrség bejelentette, újraindítja a nyomozást a lehallgatások ügyében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.