A Magyarországra nehezedő piaci nyomás „intenzívebbé válására” lehet szükség a magyar kormány meggyőzéséhez arról, hogy fontos a Nemzetközi Valutalappal (IMF) kötött megállapodás megújítása – tette közzé vasárnap a JP Morgan elemzőház, s úgy tűnik, hogy a „piac” azonnal meg is kezdte a nyomásgyakorlást. Tegnap hatheti csúcsra emelkedett a magyar adósságtörlesztés leállásának kockázatára köthető biztosítási tranzakciók díjszabása kora délutánra Londonban. A felár a hétfői 359,5 bázispontról lapzártánk idejére 375 bázispontra nőtt. Ez azt jelenti, hogy minden tízmillió eurónyi magyar államadósság után évente 395 ezer euró körüli törlesztéskockázati biztosítási díjat számítanak fel a befektetőknek az irányadó ötéves futamidőre. Rossz napot fogott ki a forint is. Egy svájci frankért napközben 222,79 forintot kértek a bankközi devizapiacon, ami történelmi mélypont. Később erősödni tudott a hazai fizetőeszköz, s kora este a 220-as szint közelében tartózkodott.
*
A forint gyengélkedése s a befektetők félelmének felerősödése a magyar csődtől néhány elemző szerint Orbán Viktor hétfői kijelentéseinek tudható be. A miniszterelnök azt közölte, hogy a IMF-fel kötött megállapodás egy kölcsönszerződés volt, nem pedig gazdaságpolitikai együttműködés. E gondolatmenetnek ellentmond, hogy az euró árfolyama is történelmi mélypontra süllyedt tegnap a svájci frankkal szemben, továbbá hogy az Államadósság Kezelő Központ sikeres kötvénykibocsátási akciót hajtott végre tegnap. A megszokott 50 milliárd forint értékben hirdettek meg 3, 5 és 10 éves futamidejű államkötvényt, és minden papírt eladtak alacsony túljegyzés mellett. Ez azt mutatja, hogy a befektetők nem feltétlenül osztják az IMF egykori vezető közgazdászának, Kenneth Rogoffnak a véleményét, aki szerint Románia és Ukrajna mellett hazánkat is a csődre esélyes országok között kell számon tartani a régióban.
Nem látszott pánik tegnap a börzén sem, sőt a Budapesti Értéktőzsde részvénypiacának forgalma 21,5 milliárd forint volt, s a vezető részvények erősödtek az előző napi záráshoz képest. Látványos fordulatot könyvelhetett el a magyar részvénypiac kedden a reggeli negatív hangulathoz képest – mondta Szegner Balázs, az Equilor Befektetés Zrt. üzletkötője az MTI-nek. A Budapesti Értéktőzsdével egy időben nyitva tartó nyugat-, illetve közép-európai piacok számottevő esést mutattak nyitáskor, majd fordulat következett, amely a nap végére jelentős erősödést hozott a magyar piacon is. A megnyugtatónak értékelhető amerikai makroadatok hatására az árak késő délután indultak el felfelé. A BUX index majdnem ezer pontot emelkedett a nap végére – az OTP napi csúcson zárt.
Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház Zrt. üzletkötője szerint mindössze hangulatváltozás volt kedden a piacon, pedig reggel elég „csúnyán” kezdődött a kereskedés, főleg az OTP-t tekintve. A szintén gyenge amerikai nyitást követően elindult az emelkedés. Elsősorban a külföldi hangulatjavulás hatott a magyar piacra, ami nem hoz megváltást, az irányok még nem dőltek el – mondta az üzletkötő, hozzátéve: kint nincs olyan pozitív hangulat, mint amilyet a vezető részvények budapesti záróára sugall.
A Mol 480 forinttal, 2,34 százalékkal, 21 000 forintra erősödött, 1,7 milliárd forintos forgalomban. Az OTP-részvények ára 169 forinttal, 3,66 százalékkal, 4790 forintra emelkedett, 14,8 milliárd forintos forgalomban. A Magyar Telekom árfolyama 16 forinttal, 2,38 százalékkal, 688 forintra emelkedett, forgalma 835,2 millió forint volt. A Richter-papírok árfolyama 1300 forinttal, 2,85 százalékkal, 46 900 forintra nőtt, a részvények forgalma 3,1 milliárd forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 157 millió forintos forgalomban, 105 forinttal, 0,51 százalékkal, 20 300 forintra csökkent. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 2000,44 ponton zárt kedden, ez 18,34 pontos, 0,93 százalékos emelkedés a hétfői záráshoz viszonyítva.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot