Máig nem adta át a tételes elszámoláshoz szükséges eredeti dokumentumokat a Genexpo 2010 Hungary Kft. – derül ki a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) lapunkhoz eljuttatott közleményéből. A tárca szerint a benyújtott másolatok között több irat felismerhetetlen és azonosíthatatlan, a minisztérium pedig csak az igazolt és jogos költségeket kész kifizetni. A KIM emlékeztetett arra, hogy a sanghaji világkiállítás kapcsán továbbra is tart a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) vizsgálata, amelynek alapján – mint arról elsőként lapunk is hírt adott – a Budapesti Rendőr-főkapitányság büntetőeljárást folytat. A nyomozás során több cégnél volt házkutatás, és iratokat is lefoglaltak.
A KIM közlése szerint ez év márciusáig több mint másfél milliárd forintot, a teljes vállalkozói díj csaknem kétharmadát fizette ki a Bajnai-kormány a Genexpo részére, annak ellenére, hogy a világkiállítás és így a magyar pavilon hivatalos megnyitója csak 2010. május 1-jén volt. – A társaság és annak alvállalkozói – a kulturális megjelenésért felelős BMC Kft. kivételével – többszöri felszólítás ellenére sem a tárcának, sem pedig a Kehinek nem adták át az elszámoláshoz szükséges dokumentumokat, noha ennek szükségességét indokolja az a körülmény is, hogy az eddigi vizsgálatok alapján az előző kormány több olyan tételt is kifizetett, amelyek mögött ténylegesen nem volt teljesítés – áll a KIM közleményében. A tárca szerint az eddig átadott dokumentumok között számos olyan akad, amelyekhez a számlákat még másolatban sem csatolták. A tárca közlése szerint a kormány is szorgalmazza az ügy mielőbbi tisztázását, egyben felszólítja a Genexpót az együttműködésre.
A világkiállításra szervezett magyar részvétel lebonyolításával megbízott társaság amúgy is egyre erősebb szorításban van, hiszen – mint arról a távirati iroda beszámolt – a sanghaji világkiállítás magyar pavilonjának hazai dolgozói már egy ideje figyelmeztető munkabeszüntetésre készülnek. A kínaiak ugyanakkor nem csak fenyegetőztek: tegnap munkaidejük befejezése előtt elhagyták a magyar pavilont a műszaki dolgozók és a takarítók, de a biztonsági személyzetet sikerült a pavilonvezetésnek visszatartania. Az MTI helyszíni tudósítása szerint a sanghaji Tien Ji (Tian Yi) a hét elején bekérette Dégen Istvánt, aki az ügyben nemcsak pavilonigazgatóként, hanem az alvállalkozó Expo Trade Kft. vezetőjeként is érintett, s felszólította arra, hogy záros határidőn belül teljesítse fizetési kötelezettségét. Bár a KIM egyértelművé tette, hogy „bemondásra” nem fizet, a mostani ügy kivétel lehet. Legalábbis erre utal, hogy a tárca közölte: a helyzet mihamarabbi tisztázása érdekében felvették a kapcsolatot a kínai kormánnyal és a szervezőkkel.
Lapunk megkeresésére Galambos Iván, a Genexpo ügyvezetője nem kívánt nyilatkozni, mondván, később, közleményben kívánnak reagálni a tárca által közöltekre.

Romániát előzi Magyarország egy friss rangsor szerint