Idén a fokhagyma legalább fele a földeken rohadt el, az ára pedig a duplájára emelkedett – számolt be lapunknak Mágori Józsefné fokhagymatermesztéssel és -kereskedelemmel is foglalkozó makói vállalkozó, fideszes képviselő. Ráadásul a régióban működő fokhagymatermesztők még szerencsésnek is mondhatják magukat, mivel vöröshagymából lényegében csak jelképes mennyiségű termést takaríthattak be. A boltok polcain nemigen találunk a következő hónapokban makói hagymát. A magyar termés idén főként a Jászságban és Békés megyében termett meg.
Mágori Józsefné lapunknak elmondta, a tavaszi belvizek után a június közepén érkezett jégverés „már csak befejezte a természet munkáját”, teljesen megsemmisítette a makói hagymát. A körzetben több mint ötvenezer hektáron veszett oda a vöröshagyma, a dughagyma és a vöröshagyma szaporítására használt fekete mag is. Ez utóbbi különösen azért tragikus, mert a következő évek termését teszi kockára. – Vagyis – tette hozzá a gazdálkodó – a termelők igen nagy bajban vannak, mert nem- csak a bevételről mondhatnak le, hanem a jövő évi termést megalapozó szaporítóanyaggal sem rendelkeznek. Nagy az elkeseredés, senki sem tudja, hogyan tovább – vázolta a helyiek hangulatát Mágori Józsefné.
A fokhagyma esetében, amit mélyebbre ültettek, a belvíz okozott kárt. De a gazdálkodók így is ki tudtak menteni az elázott földekről két-két és fél ezer tonnányi árut. Emellett vészjósló a következő esztendő, hiszen a sérült fokhagymanövények jövőre valószínűleg nem hoznak tökéletes termést – mondta Mágori Józsefné. Makón és környékén eredetileg minimum ötezer tonnás terméssel számoltak, de mára kiderült, hogy legjobb esetben ennek a fele áll majd rendelkezésre.
Mivel sem vöröshagymából, sem fokhagymából nem termett annyi, amennyit itthon eladnak a kereskedők, már meg is jelent a piacokon az importtermék. Fokhagymából a magyar mellett kínait is vásárolhatunk, kilónként 700–1000 forintos áron. A termelők – mérettől függően – kilónként 500–700 forintot kapnak az áruért, ami pontosan a duplája a tavalyinak. Nagyon nagy a kereslet, ami jól jön a gazdáknak, hiszen az idei, nem igazán jó minőségű terméküket legalább veszteség nélkül értékesíthetik. A vöröshagyma ára – minőségtől és helyszíntől függően – kilónként 150– 300 forint, ami ugyancsak duplája a tavalyinak. Az import itt is megjelent, amivel kapcsolatban Mágori Józsefné megjegyezte: sokat ront a hazai élelmiszerek versenyképességén az, hogy igen magas, huszonöt százalékos az általános forgalmi adó mértéke.
Alacsonyabb áfát a húsnak! Januártól legalább 16-18 százalékra kellene csökkentenie a kormánynak az alapvető húskészítmények áfáját – szögezte le Bárány László, a Baromfi Termék- tanács elnöke, aki a szervezet honlapján tette közzé ezzel kapcsolatos véleményét. Hasonlóan vélekedik minderről a Vidékfejlesztési Minisztérium is, ahol már létrehoztak egy bizottságot, amelynek éppen az áfakérdés megoldására kell a közeljövőben javaslatot tennie.

„Román földre” ment „vendégségbe” Magyar Péter, akit végül a Szózat is a falhoz állított