Leállt a magyar fél miatt a Szlovákiát hazánkkal összekötő gázvezeték építése – állította Antoine Jourdain, a gázvezeték szlovákiai részét építő Eustream társaság elnöke a Sme című napilapnak. – Arra a következtetésre jutottak, hogy a megrendelt kapacitásoknál számukra a projekt nem eléggé kifizetődő – mondta Jourdain az újság hétfői számában megjelent interjúban. Ugyanakkor hozzátette: nem biztos, hogy a projekt véglegesen a múlté.
A távirati iroda összefoglalójából kiderült, a szlovák oldalon mintegy húsz, a magyaron pedig kilencvenöt kilométernyi cső megépítéséről van szó. A várható szlovákiai költség körülbelül húszmillió euró, ezzel szemben a magyarországi csaknem százmillió euró nagyságú. (Az Európai Unió tavasszal harmincmillió eurós támogatást szavazott meg ennek a beruházásnak.) Mint Antoine Jourdain fogalmazott, a magyar fél, vagyis az FGSZ Földgázszállító Zrt. a kapacitás jövőbeni kihasználtságát érintő piaci felmérés eredménye alapján hozta meg a döntését.
Ezt támasztja alá az FGSZ honlapján megjelent közlemény is, amely szerint a vezeték magyarországi szakaszára nyílt kapacitáslekötési aukcióra összesen hét társaság nyújtott be vételi ajánlatot különböző lekötési időszakokra és különböző földgázmennyiségekre. Ezek alapján a rendszerirányító társaság az eljárást sikertelennek minősítette és lezárta. Megjegyezték, a továbbiakban az FGSZ elemzi a szlovák–magyar összekötő vezeték esetleges megépítésének, és annak más módon történő finanszírozhatóságának alternatíváit.
Előrelép a Nabucco. Az Európai Bizottság tegnapi, brüsszeli nyilatkozatában megelégedéssel nyugtázta, hogy az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank, az Európai Beruházási Bank, a Nemzetközi Pénzügyi Társaság és a Nabucco Földgáz Vezeték Nemzetközi Kft., valamint a Nabucco részvényesei megbízólevelet írtak alá, amely e pénzintézetek erős elkötelezettségét tükrözik a Nabucco projekt mellett, és amely fontos lépést jelent e földgázvezeték kivitelezésére. A Nabucco projektet az Európai Bizottság támogatja azért, hogy „stratégiailag hozzájáruljon az európai energiabiztonsághoz”. A projektben részt vevő Mol közleményében fontos lépésnek nevezte a megbízólevél aláírását. Azonban hozzáfűzték, ennek ellenére még sok munka van hátra a beruházással kapcsolatban. (L. I.)

Mutatjuk, hogyan került Gyurcsány és a Momentum a totális süllyesztőbe