Kikezdte a chilei San José arany- és rézbányájában omlás miatt hétszáz méteres mélységben rekedt harminchárom bányász egészségét a 30 Celsius-fokot meghaladó meleg és a csaknem kilencvenszázalékos páratartalom. Valamennyiükön kiütések jelentkeztek, s a jelek szerint néhányukat többféle bőrbetegség is megtámadta.
A mentőalagút fúrására vállalkozó szakemberek mind nagyobb tempót diktálnak maguknak, de még így is eltarthat három hónapig, amíg eljutnak az omlás helyszínére. Ez túlságosan hosszú idő a megbetegedett embereknek, akikhez ezért a fertőzések megfékezését szolgáló antibiotikumokat és gyógykrémeket is lejuttattak azon a szűk járaton, amelyen az élelmet és a tiszta ruhát kapják. A kürtőn időről időre hűvös, száraz levegőt is befújnak. A legjobban most azért a bányászért aggódnak, aki cukorbeteg, ezért a bőrfertőzés veszedelmes szövődményekkel is fenyegeti. Az ő számára inzulint is továbbítottak a mélybe. Tetézi a bajt, hogy a NASA felkért szakértőinek tanácsára a videokapcsolat segítségével őszintén tájékoztatták a bajba került bányászokat arról, hogy nem napokba vagy hetekbe, hanem hónapokba telhet, mire kiszabadítják őket. A bánya bejáratánál sátort verő rokonaik – akik a hét vége óta videokapcsolatot tarthatnak szeretteikkel, elmondták, hogy egyesek dühvel fogadták a hírt, másokon pedig kezd elhatalmasodni a depresszió.
A hozzátartozók mindazonáltal folyamatosan próbálják tartani a lelket a lent lévőkben és magukban is. Pontosan egy hónappal a baleset után jubileumi ünnepséggel köszöntötték a bánya kitartó foglyait – írta az AP.

Megvannak a matematikaérettségi hivatalos eredménye