Meg vannak számlálva a lapunk által bemutatott, ma még legálisan kapható kábító hatású készítmény, a mefedron napjai. A Kábítószerlisták Szakbizottsága (KLSZ) hétfői ülésén ugyanis arról döntött, hogy a nemzeti erőforrás miniszternek javasolja, vonja a szert ellenőrzés alá, és ennek megfelelően nyújtsa be a kormánynak az érintett törvények, illetve rendelet módosítására vonatkozó előterjesztését – közölte lapunkkal a testület tagja. A listára vétel azonban lassú, bürokratikus folyamat, a kihirdetés akár hónapokat is igénybe vehet – jegyezte meg forrásunk. A döntés előzménye, hogy a KLSZ még a nyár elején szakértői véleményeket kért be a szintetikus pszichostimuláns anyagról. Ezek alapján elkészült a kockázatjellemzés szakmai áttekintése, amit a KLSZ ülésén bocsátottak vitára. Lapunk részletes tájékoztatást kért a mefedron sorsáról, de a Belügyminisztérium lapzártáig nem válaszolt kérdéseinkre.
Emlékezetes, februárban elsőként jeleztük, hogy egyre több hazai hirdetési oldalon tűnik fel a legális, kábító hatású készítmény, a mefedron. A szernek Amerikában akkor már halálos áldozata is volt. Veszélyessége miatt a Kábítószer és Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontja is foglalkozott vele. A szervezet jelentésében pszichotróp anyagként mutatta be, s arról is tájékoztatott, hogy öt uniós tagállamban már tiltólistára került. Azóta rohamtempóban Románia is betiltotta a mefedront és számos hasonló készítményt. Ugyanez a szer hazánkban egy hirdetés szerint (mennyiségtől függően) tasakonként 1500 és 2500 forint közötti áron rendelhető. Népszerűsége 2009 ősze óta folyamatosan növekedett. A rendőrség a törvényi háttér hiánya miatt tehetetlen. Szakmai szervezetek szerint a legnagyobb baj az, hogy a vonatkozó jogszabályok konkrét szereket tartalmaznak, ha azok valamelyikén apróbb módosításokat hajtanak végre, máris legális anyag van a készítők kezében.
Az előző kormány ezek után felállított egy külön szakbizottságot, amelynek feladata, hogy tanácsaival, vizsgálataival és elemzéseivel felgyorsítsa az újabb szerek esetleges betiltását. Beszámoltunk arról is, hogy a témával foglalkozó tudósok vegyes érzelmekkel fogadták az új testületet. A lapunknak nyilatkozó Ujváry István kémikus bemutatta a német példát, ahol a magyarországihoz hasonló drogszabályozási rendszer működik, s az viszonylag gyorsan képes reagálni az új feladatokra. Szerinte szakmai szempontból az úgynevezett generikus rendszer tűnik praktikusnak, amely a jól megfogalmazott, általános szabályok révén szinte teljességgel kizárja az új, alternatív pszichoaktív szerek legális árusításának lehetőségét.

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros