Hétfőn a Legfelsőbb Bíróságon folytatódik az utóbbi évek egyik legnagyobb gazdasági pere. A legmagasabb szintű ítélkezőfórumnak lényegében a BVM Épelem Előregyártó és Szolgáltató Kft. és a Globál Center Kft. jogvitáját rendező választott bírósági döntést kell megvizsgálnia, mely előbbi céget egy pláza felépítésének megakadályozása miatt nyolcmilliárd forintos kártérítés megfizetésére kötelezte. Az LB eljárása a BVM felülvizsgálati kérelme alapján indul el.
A lassacskán tíz éve húzódó jogvita a kétezres évek elején robbant ki. Akkoriban a fővárosi Budafoki úton található egyik ingatlan a két vállalkozás közös tulajdonában állt. A területre a Global Center egymaga szeretett volna építkezni, ezért a két cég a közös tulajdon megszüntetéséről és a telek megosztásáról állapodott meg. Az erről szóló szerződés rögzítette, hogy a BVM nem akadályozza majd az építési munkálatokat. A hajdani üzletfelek azt is kikötötték, hogy esetleges nézeteltéréseiket a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett működő választott bíróság elé viszik.
A hivatalos iratok tanúsága szerint az ítélkezőfórumnak hamarosan dolga is akadt az ingatlanügylettel. A Globál Center 2007 augusztusában a választott bírákhoz fordult, mondván: a BVM tudatosan akadályozza a telek megosztását és ezzel egy pláza felépítését. A Global Center ugyanis Budafoki Outlet Kereskedelmi Központ és Irodapark néven nagyobb létesítményt álmodott az ingatlan ráeső részére, ám a munkálatokat nem kezdhette meg, mivel a BVM a földhivatal határozatai ellen számos fellebbezést is benyújtott. A Global Center azt közölte, többmilliárdos kár érte emiatt. A választott bíróság négy tárgyalást tartott, s eljárása végén rögzítette: a BVM megszegte szerződéses kötelezettségeit, s kárt okozott a Global Centernek. A 2009 novemberében kihirdetett ítélet – kamatokkal együtt – nagyjából nyolcmilliárd forintos kártérítés megfizetésére kötelezte a BVM-et. A vesztes társaság azonban több ponton is kifogásolta az eljárást, ezért 2009. december elején a Fővárosi Bírósághoz (FB) fordult, azt kérve: az FB érvénytelenítse a választott bíróság döntését. A BVM szerint a választott bírók határozata jogszabálysértő volt, és a magyar közrendbe ütközött. A cég úgy látta, hogy a választott bíróság nem tárta fel kellőképpen a történéseket, az eljárásban a BVM nem fejthette ki álláspontját. Emellett a vállalat az ítélkező testületet elfogultnak nevezte. Méghozzá azért, mert a Global Center ügyvédje és két választott bíró azonos egyetemen tanított, s – szerinte – a jogi képviselő az egyik tárgyaláson baráti beszélgetést folytatott az ítélkező személyekkel. Bírósági beadványában a Global Center rágalmazásnak és valótlanságnak minősítette a BVM bizonyos érveit, egyben közölte, miért tartja megalapozottnak a választott bírók döntését.
A Fővárosi Bíróság gazdasági kollégiuma 2010. február elsején hozott ítéletében egyebek között rögzítette: a választott bíróság több tárgyalást is tartott, a perben állók elmondhatták érvekeit. Ezenkívül a választott ítészek a hazai jogszabályok alapján hoztak döntést, a magyar közrendet nem sértették meg. Az FB az ügyvéd és a bírók közötti kapcsolatot sem kifogásolta, így a választott bíróság ítéletét érvényben tartotta. A BVM ezután fordult a Legfelsőbb Bírósághoz.
Az ügyhöz kapcsolódik, hogy a BVM időközben felszámolás alá került. Pál Attila felszámolóbiztos lapunkat arról tájékoztatta, hogy a felszámolás szeptember 7-én vette kezdetét, a hitelezők ettől az időponttól számított negyven napon belül jelentkezhetnek. Mint mondta, most a BVM vagyonának számba vétele zajlik, ám arról nem közölt részleteket, hogy a cégnek mekkora vagyona van, s mennyi a tartozása.

Politikai inkorrektség turbófokozaton – itt a legfrissebb Politikai Hobbista!