Megoszlanak az elemzői vélemények arról, hogy a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa mai ülésén tartja az alapkamatot, vagy megemeli azt. A Reuters által megkérdezett hazai elemzők egyik fele 25 bázispontos emelést tart valószínűnek, míg a másik fele az 5,5 százalékos kamat tartását várja. A külföldi szakembereknek többsége szerint azonban nagyobb a valószínűsége az emelésnek, mint a tartásnak.
A tanács legutóbb novemberben ült össze, akkor hat tagja szavazott az 5,25 százalékos kamat 25 bázispontos emelésére, míg egy tag a kamat tartására voksolt. Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a múlt havi kamatemelést az élelmiszerárak emelkedésével, az ágazati különadók bevezetésével, és a kedvezőtlen inflációs előrejelzéssel indokolta. A jegybankelnök egyébként pénteken arról beszélt, hogy a jelenlegi háromszázalékosnál alacsonyabb inflációs célra lenne szükség. Simor András példaként hozta a lengyelek 2,5 százalékos, a csehek 2,0 százalékos és a románok 2,5 százalékra mérsékelt inflációs célját. – Egyre több érv szól amellett, hogy a jövő év közepén, amikor a 2013-tól érvényes inflációs célról kell dönteni, a mai, 3 százalékos célnál alacsonyabb szintet célozzunk meg – jegyezte meg Simor.
Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint nagyon nehéz megjósolni, hogy hogyan dönt majd a tanács, habár az emelést most sem az inflációs adatok, sem a béradatok nem indokolják. Ráadásul a forint az elmúlt napokban erősödött, és az előző kamatdöntés 279,6 forintos euró árfolyamával szemben péntek délután 273,18 forinton állt a magyar fizetőeszköz az euróval szemben. A szakember szerint a tartást valószínűsíti Simor András azon kijelentése is, hogy a kamatemelési ciklus nem lesz túl meredek. Suppan szerint egy decemberi kamattartás épp azt jelezhetné a piacoknak, hogy novemberben ugyan beindult az emelés, de ezt nem akarja elsietni a tanács, ezért legközelebb csak januárban növeli meg a rátát. Amennyiben a monetáris tanács ma a kamatemelés mellett dönt, nem biztos, hogy tudja tartani a mérsékelt emelésre vonatkozó céljait, mert elképzelhető, hogy a decemberi inflációs adatok miatt januárban szintén növelniük kell az alapkamatot. Suppan ugyanakkor hozzátette: az sem lehetetlen, hogy a tanács még a tagok jövő hónapban esedékes cseréje előtt újabb emelést akar véghezvinni.
A külföldi elemzők véleménye szintén megoszlik a tartás és az emelés között. A távirati iroda előrejelzési körképébe bevont hét nagy londoni befektetési bank és gazdaságelemző intézet közül négy volt azon a véleményen, hogy valószínű egy újabb kamatemelés a monetáris tanács idei utolsó ülésén. A JP Morgan bankcsoport szerint szoros eredmény születik, de végül az emelést támogatja majd több szavazat. – Amennyiben most elmarad az emelés, akkor januárban várható a következő szigorító lépés – jegyezték meg az elemzők.
A Goldman Sachs elemzői szintén az emelést tartják valószínűnek. Szerintük a kamatemelés mellett szól, hogy a monetáris tanács saját hitelességét is erősíteni akarhatja, miután többször jelezte, hogy használni fogja pénzügy-politikai eszközeit az infláció leszorítására, márpedig az inflációs kilátások nem változtak a novemberi kamatemelés óta. A 4cast nevű vezető pénzügyi tanácsadó csoport szakelemzői szerint a következő néhány hónapban még hozzávetőleg egy százalékpontos kamatemelésre lehet szükség ahhoz, hogy az inflációs előrejelzést közelíteni lehessen a 3 százalékos célhoz.
Az egyik legnagyobb citybeli befektetési tanácsadó cég, a Capital Economics ugyanakkor előrejelzésében egyelőre nem valószínűsített további MNB-kamatemelést. Érvei között szerepel, hogy a maginfláció jóval a célszint alatt van, jelenleg 1,8 százalék éves szinten, és amikor legutóbb – 2005 közepén – ilyen alacsony volt, arra az MNB kamatcsökkentéssel reagált. A ház szerint a múlt havi meglepetésszerű MNB-kamatemelést leginkább a kormányzat legutóbbi gazdaságpolitikai lépéseire adott megrovó válasznak lehet tekinteni. A Capital Economics még egy negyed százalékpontos kamatemelést vett be prognózisába 2011 első negyedévére, és azzal számol, hogy az alapkamat az így kialakuló 5,75 százalékon marad 2012-ig.

A legtöbben csak 4 pontig jutnak – Ön mennyire ismeri Magyarországot?